Większość osób stara się ograniczyć częstotliwość korzystania z publicznych toalet do minimum, lecz czasami potrzeba fizjologiczna po prostu okazuje się silniejsza. Wtedy zwracamy uwagę przede wszystkim na to, czy warunki panujące w łazience są higieniczne i czy możemy skorzystać z niej bez obaw o swoje zdrowie.
Zdjęcie z publicznej toalety wywołało panikę
Według popularnego tiktokera Dane'a Jonesa jednak niebezpieczeństwo czyha nie tylko w miejscach oczywistych, takich jak pokryte bakteriami deska sedesowa czy klamka od kabiny. Zdaniem influencera użytkowanie publicznych toalet może wiązać się z jeszcze jednym, mało znanym ryzykiem.
Dane pokazał zdjęcie rolki papieru, zrobione w publicznym WC na terenie Stanów Zjednoczonych. Na papierze widać małe, czerwone, wklęsłe ślady. Jones twierdzi, że zrobili je narkomani, "czyszczący swoje brudne igły".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie wiemy, czy była to jedna osoba, czy kilka osób czyściło igły przed wstrzyknięciem narkotyków. Pamiętaj, że jeśli używasz papieru toaletowego do czyszczenia się, wystarczy, że jedna maleńka kropla krwi przedostanie się do twojego organizmu - mówi na nagraniu tiktoker.
Influencer stara się ostrzec swoich obserwatorów i nakłonić ich, by dokładnie sprawdzali papier toaletowy przed jego użyciem. "Można łatwo zarazić się wirusem HIV/AIDS, wirusowym zapaleniem wątroby typu C i typu B na całe życie" - zauważa na wideo.
Ponakłuwany papier to mit?
TikToka Dane'a obejrzano już 6,7 miliona razy, a zdjęcie ponakłuwanej rolki papieru lotem błyskawicznym obiegło media społecznościowe, siejąc przerażenie wśród społeczeństwa. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się jego pochodzeniu.
Okazuje się, że niepokojąca fotografia zdobyła popularność w sieci już przed paroma laty i wówczas również wywołała panikę wśród internautów. Do sprawy odniosło się wtedy wielu ekspertów.
Medycy czy funkcjonariusze ds. narkotyków wskazywali, że taki sposób czyszczenia igieł prowadziłby do ich stępienia, a tego narkomani zdecydowanie wolą uniknąć. Organizacja Harm Reduction Services z Północnej Kalifornii wskazywała, że do czyszczenia igieł najczęściej używa się płynów dezynfekujących.
Już w 2019 roku weryfikujący fakty serwis snope.com uznał doniesienia za "niepotwierdzone". W oświadczeniu podkreślono, że zarówno amerykańska Administracja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, jak i Krajowy Instytut ds. Narkotyków stwierdziły, że nie mają wiedzy na temat tego, by czyszczenie igieł poprzez wbijanie ich w rolki papieru toaletowego było powszechną praktyką wśród narkomanów.