Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Takie wykształcenie ma Krzysztof Rutkowski. Będziecie zaskoczeni

213

Od wielu lat Krzysztof Rutkowski jest związany z rynkiem detektywistycznym. Jednak jak się okazuje - nie od zawsze szedł w tym kierunku. Jego początki zawodowe w znacznym stopniu związane były z...rolnictwem!

Takie wykształcenie ma Krzysztof Rutkowski. Będziecie zaskoczeni
Krzysztof Rutkowski (AKPA)

Detektyw urodził się w Teresinie na Mazowszu. Mając 21 lat ukończył Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Szybko jednak poszedł w kroki swojego ojca, który był milicjantem.

Niechlubne karty biografii?

Rutkowski po technikum służył w Milicji Obywatelskiej, a dokładnie w warszawskim oddziale Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (ZOMO). Oficjalnie jednostka ta została powołana jeszcze w latach 50. i miała zaprowadzać porządek w wyjątkowych sytuacjach a także udzielać pomocy ludności podczas klęsk żywiołowych. Ich zadaniem była także ochrona imprez masowych.

W praktyce ZOMO miało za zadanie rozpraszać manifestacje i tłumić strajki. Ich brutalne zachowanie miało zastraszyć demonstrantów i całe społeczeństwo a w ten sposób - zniechęcać do czynnego oporu. Początkowo członkowie tej jednostki byli wyposażeni w pałki i hełmy. Z czasem pojawiły się też armatki wodne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krzysztof Rutkowski o pieniądzach, autach i Ziobrze

ZOMO swoją wątpliwą popularność zyskało zwłaszcza w czasie wprowadzenia stanu wojennego, kiedy w brutalny sposób tłumione były uliczne strajki przeciw wprowadzonym restrykcjom. Na ulicach w mundurze ZOMO pojawił się także Krzysztof Rutkowski.

13 grudnia 1981 roku byłem w Zmotoryzowanych Odwodach Milicji Obywatelskiej. Byłem w ZOMO. Czy byłem po właściwej stronie? W tej chwili ponad 50 procent Polaków opowiedziało się za tym, że stan wojenny był dobrą decyzją w tamtym okresie. Nie chciałbym w tym momencie oceniać, czy była to dobra, czy była to zła strona. To był mój wybór i uważam, że dla mnie była to prawidłowa strona - mówił Rutkowski w wywiadzie z RMF FM w 20 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Od 1988 do 1990 Rutkowski był dyrektorem agencji ochroniarskiej. W 1990 w Austrii założył własną agencję detektywistyczną. W Polsce głośno zrobiło się o nim na początku XXI w.

Polityczne losy detektywa

Rutkowski dosyć szybko zaczął interesować się polityką. W 1993 roku należał do Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform. W 2001 dołączył do Samoobrony, z ramienia której został posłem na Sejm. Zaledwie trzy lata później nazwisko Rutkowskiego można było skreślić na liście KKW Krajowa Partia Emerytów i Rencistów - Partia Ludowo-Demokratyczna. Rok później był to już PSL. Trzy lata później detektyw założył własną partię - KWW Krzysztofa Rutkowskiego. Jednak jedynie z ramienia Samoobrony udało mu się dostać do Sejmu. Po 2008 roku przestał już próbować.

Sądowe losy Krzysztofa Rutkowskiego

Niemal tak długą, jak polityczna i zawodowa ścieżkę, ma Rutkowski przygodę z sądami. Po raz pierwszy zatrzymano go w 2006 roku z powodu podejrzeń o pranie brudnych pieniędzy i poświadczenie nieprawdy. Zwolniono go w maju 2007 r. Dosłownie miesiąc później sąd w Antwerpii skazał go na 1,5 roku więzienia za bezprawne zatrzymanie w tym mieście Polaka, którego poszukiwał Rutkowski. Za udział w działaniach śląskiej mafii paliwowej detektyw w 2012 roku usłyszał karę 2,5 roku więzienia, którą rok później skrócono do 1,5 roku.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

W 2010 roku Rutkowski stracił licencję. Nikogo nie dziwi więc fakt, że w 2012 roku rozpoczął się proces, który dotyczył także tej kwestii. W 2018 roku prawomocnym wyrokiem skazano Rutkowskiego na rok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem oraz na karę grzywny. W kwietniu 2014 r. detektyw usłyszał kolejny wyrok, tym razem nieprawomocny. Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata za siłowe wejście w styczniu 2012 na teren Rafinerii Nafty Glimar w Gorlicach. Kolejny wyrok z powodu bezprawnej działalności usłyszał w 2017 roku. Warszawski sąd orzekł rok więzienia w zawieszeniu na 5 lat i 20 tys. zł grzywny.

Krzysztof Rutkowski od 2019 roku jest mężem Mai Plich. 37-latka jest z wykształcenia psychologiem i, w przeciwieństwie do swojego małżonka, wciąż jest licencjonowanym detektywem.

Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Żegnają 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Pożar Biedronki. Sklep niemal doszczętnie spłonął
Groźna sytuacja na pokładzie samolotu. Ursula von der Leyen udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić