Zgodnie z polskim prawem, jeśli Barbara Sienkiewicz nie zostawiła testamentu, jej dzieci będą jedynymi spadkobiercami. "Jeżeli zmarła nie pozostawiła testamentu i brak informacji, które świadczyłyby, że dojdzie do innego porządku dziedziczenia aniżeli wynikający z ustawy, dzieci odziedziczą po mamie cały jej majątek. Konieczne będzie więc najpierw przeprowadzenie postępowania spadkowego" - wyjaśnia w rozmowie z Faktem mec. Piotr Kaszewiak.
Jednak jeśli aktorka sporządziła testament, mogła przekazać część lub całość swojego majątku innej osobie. W takim przypadku dzieciom przysługuje prawo do zachowku.
Jeżeli tego typu ostatnia wola została sporządzona i dzieci zostałyby w jakiś sposób pominięte, oczywiście przysługuje im roszczenie o zapłatę zachowku - Mecenas Kaszewiak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W przypadku niepełnoletnich dzieci, opiekun prawny nie ma swobody w rozporządzaniu ich majątkiem bez zgody sądu opiekuńczego, a ten często nie przychyla się do takich rozporządzeń, kierując się dobrem małoletnich.
Dysponowanie majątkiem dzieci musi być skonsultowane z sądem, bo to tylko on może wyrazić zgodę np. na sprzedaż nieruchomości należącej do małoletnich - podkreśla mec. Kaszewiak.
Jeśli testament Barbary Sienkiewicz wskazuje innego opiekuna prawnego, sąd musi sprawdzić, czy osoba ta jest odpowiednia do tej roli. "Jeśli sąd nie dopatrzy się okoliczności wykluczających możliwość powierzenia opieki nad dziećmi osobie wskazanej przez zmarłą matkę, to oczywiście sąd z pewnością uszanuje jej głos" - tłumaczy Faktowi mec. Kaszewiak.
Ostatnie pożegnanie Barbary Sienkiewicz odbędzie się 27 czerwca o godz. 11.00 na warszawskim Cmentarzu Komunalnym Północnym. Choć jej dzieci mogą stanąć przed wyzwaniami związanymi z dziedziczeniem, prawo chroni ich interesy, zapewniając, że majątek po matce będzie odpowiednio zabezpieczony.