Joanna Przetakiewicz odwiedziła studio Wirtualnej Polski, by opowiedzieć o nowym projekcie "Koalicja przeciw samotności", który został zainaugurowany w trzecim tygodniu czerwca. Tematem inicjatywy jest pomoc ludziom w kryzysie, którzy czują się samotni i nie mają do kogo zwrócić się ze swoimi problemami. Okazuje się, że codziennie w Polsce 15 osób popełnia samobójstwo, z czego 12 z tych osób to mężczyźni.
Te liczby to niestety bardzo smutna statystyka. Codziennie w Polsce 15 osób popełnia samobójstwo, z czego 12 to mężczyźni. I to jest taka symboliczna liczba, która mówi o tym, że mężczyźni nie sięgają po pomoc, krępują się po nią sięgać, krępują się mówić o swoich problemach, o swojej wrażliwości, o tym, co przeżywają - w związku z tym zostają w tym strasznie osamotnieni. I ja już to obserwuję od bardzo dawna - powiedziała nam Joanna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Topa o poczuciu humoru Polaków. Mamy do siebie dystans?
Mamy wystarczająco trudne czasy, żeby dokładać sobie problemów, napięcia. Dopiero co skończyła się pandemia, wojna toczy się bardzo blisko nas. Zachowaliśmy się wspaniale, przyjęliśmy prawie 3 miliony ludzi z Ukrainy pod swój dach. Do tego sztuczna inteligencja, presja, świat, który od nas wymaga ciągłego rozwoju i nauki - i self-love, i self-care, i zdrowego egoizmu.
Przetakiewicz podkreśliła, że mężczyźni mają prawo czuć się rozdarci między tradycyjnie rozumianą męskością oraz dość ambiwalentnymi oczekiwaniami, jakie ma wobec nich społeczeństwo.
I tu mamy mężczyzn, którzy w tym wszystkim są oszołomieni. Ich rola w społeczeństwie nie została zredefiniowana. Już sami nie wiedzą, czy mają być wrażliwi, czy mają być troskliwi, czy mają być męscy, sprawczy, ponieważ wszyscy jesteśmy otruci wieloma stereotypami. Mężczyźni chociażby takim, jak "chłopaki nie płaczą". I na koniec dnia czujemy przez to złość - dodała Joanna.
Projekt Joanny Przetakiewicz postanowiła wesprzeć sama ministra edukacji Barbara Nowacka. Co to znaczy dla Joanny?
To wsparcie jest dla mnie bardzo cenne. Zarówno ministra zdrowia Izabela Leszczyna, jak i ministra edukacji Barbara Nowacka, mają o wiele większe możliwości działania niż ja, czy ktokolwiek z nas, ponieważ mają możliwości zmian systemowych. I na przykład to, co ministra zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała na naszym wydarzeniu, to było coś nieprawdopodobnego, ponieważ już kilka dni wcześniej została podana do wiadomości publicznej informacja, że w tym roku przekazane będą środki w wysokości 4 miliardy 200 milionów złotych na poprawienie kryzysu mentalnego Polaków - powiedziała nam Przetakiewicz.
Jak podkreśliła, "ludzie, którzy są w kryzysie emocjonalnym, jeśli chcą skorzystać bezpłatnie z porady lub leczenia terapeutycznego, muszą czekać od 100 do 200 dni na wizytę".
To jest przerażające. Ostatnio rozmawiałam z jedną z młodych mam, która ma dziewięcioletniego synka, który ma ewidentne objawy autyzmu i powiedziała, że bardzo długo czekała na wizytę, wiele miesięcy, a ta wizyta trwała 20 minut. W związku z tym jej synek w ciągu 20 minut nie był w stanie nic powiedzieć, ani się otworzyć. Ta wizyta więc nie była wartościowa - dodała Joanna.
Statystyki dotyczące kryzysu psychicznego Polaków są zatrważające.
Jak czytasz statystyki, że ponad 70 proc. Polaków odczuwa lub odczuwało u siebie objawy związane z depresją, a do tego, że jesteśmy najbardziej niewyspanym krajem w Europie - co też jest jednym z symptomów depresji - to nagle wszyscy, którzy zmagają się z tym problemem, mówią: "Boże, wreszcie nie czuję się jakiś nienormalny, wreszcie wiem, że jest to pandemia współczesnych czasów i jestem w gigantycznej grupie, która tak łatwo może się wesprzeć" - dodała Joanna.
Projekt Przytakiewicz obejmuje m.in. stworzenie portalu, będącego źródłem informacji o bezpłatnych formach pomocy dla osób przeżywających kryzys. Strona ma zawierać adresy specjalistów, grupy wsparcia i telefony. Będzie rozbudowywana o materiały merytoryczne i edukacyjne.
Zobaczcie też nasz ostatni wywiad z gwiazdą ze studia Wirtualnej Polski. Gościem ostatniego odcinka był Rozkoszny. Kulinarny influencer opowiedział nam m.in. dlaczego jego misją jest promowanie diety wegetariańskiej, jak wspomina pracę na planie show "MasterChef Nastolatki" oraz jaki jest sekret do upieczenia idealnego sernika baskijskiego. Zobaczcie nasz wywiad z Rozkosznym:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Filip Borowiak, dziennikarz o2.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.