"Paski grozy", "prymitywna propaganda" czy "przemoc symboliczna" - to tylko niektóre z określeń, które pojawiają się w kontekście krótkich komunikatów podsumowujących materiały "Wiadomości" TVP.
Od dawna zarzuca się ich twórcom manipulację, brak obiektywizmu i wykorzystywanie najniższych instynktów. Jednocześnie trudno im odmówić kreatywności.
"Lewacki faszyzm niszczy Polskę", "Dzieci na sprzedaż dla homoseksualistów" czy "Rosnące zarobki Polaków irytują Niemców" - te i inne paski szybko zyskały popularność w internecie, stając się inspiracją dla memów, a nawet piosenek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Twórcy pasków, czy jak nazywają ich internauci "paskowi", nie zwalniają tempa i ciągle stawiają sobie wyższe wymagania. Dowodem na to jest zdanie, które pojawiło się u dołu ekranu w poniedziałkowym wydaniu serwisu.
Szokujący pasek "Wiadomości"
Drugim materiałem w głównym wydaniu "Wiadomości" był reportaż Dominika Cierpioła, który skupił się na reakcjach opozycji na zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego. Te padły na niedawnej konwencji PiS nazwanej "Programowym ulem".
Zapowiedź podwyżki największego programu wsparcia rodzin spowodowała spore zamieszanie wśród polityków opozycji. Ci z PO oraz PSL dziś, podobnie jak w 2015 r., znów krytykują propozycję pomocy dla rodzin. PSL chce np. tę pomoc zawęzić i ograniczać - tak materiał zapowiadał Michał Adamczyk.
Od razu można było zauważyć, jaką narrację w swoim materiale przyjmie Cierpioł. Tam znalazły się m.in. wypowiedzi Katarzyny Lubnauer czy Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczące waloryzacji 500+ i ograniczeniu jej do osób pracujących.
Nie obyło się też oczywiście bez głośnego ostatnio cytatu z Donalda Tuska oraz zapewnienia redakcji TVP, że program PiS nie zagraża budżetowi państwa.
Słowom prowadzącego "Wiadomości" towarzyszył pasek, który w mediach społecznościowych wywołał mieszane uczucia - z jednej strony rozbawienie, z drugiej niesmak. Dlaczego? Brzmiał on bowiem następująco: "PiS ma program. Opozycja ma drgawki".
"2,7 mld zł rocznie" - tak pasek "Wiadomości" skomentował krótko Michał Marszał z tygodnika "Nie".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.