200 tys. zł. Tyle ma kosztować pomnik legendy polskiego kabaretu i aktora - Bohdana Smolenia. Pomysłodawcą upamiętnienia artysty jest Krzysztof Deszczyński. Prezes Stowarzyszenia Zostań Gwiazdą, reżyser, scenarzysta, ale przede wszystkim współpracownik i przyjaciel Bohdana Smolenia.
Deszczyński w rozmowie z WP:
- Część pieniędzy udało nam się już pozyskać od firm prywatnych, m.in. Kompanii Piwowarskiej i Steru, które przekazały 20 proc. potrzebnej kwoty.
Resztę organizatorzy akcji zbierają od kilku miesięcy na imprezach kabaretowych i koncertach odbywających się w całym kraju.
- W tym momencie w całej Polsce krąży 100 puszek, do których zbieramy datki. Pomagają nam kabareciarze, stand-uperzy i piosenkarze, jak choćby Eleni, która też włączyła się w naszą akcję - mówi Deszczyński.
Na razie rekordzistami w zbiórce są członkowie Kabaretu Młodych Panów, którzy zebrali podczas jednego występu ponad 2 tys. zł.
Jedną z najbliższych okazji do wspomożenia akcji będzie show Rafała Paczesia, jednego z najlepszych polskich stand-uperów, który wystąpi 29 września w poznańskiej Arenie. Zbiórka odbędzie się też na kabaretowym festiwalu Fermenty w Bielsku-Białej, miejscu urodzenia Bohdana Smolenia.
Znów razem
W komitecie honorowym zbiórki zasiadł Rudi Schuberth.
Artysta to stary druh i współpracownik Smolenia, z którym wystąpił w wielu kultowych skeczach Kabaretu Tey - m.in. legendarnym programie "Z tyłu sklepu".
- Schuberth i Smoleń wystąpili też w reżyserowanym przeze mnie programie dla dzieci "Popołudniowa Ameryka" z cyku "Dziecko Potrafi", gdzie śpiewali piosenkę "Piłka i gwizdek". Już niedługo refren tego utworu usłyszymy w spocie promującym akcję wśród kibiców Lecha Poznań - powiedział Deszczyński.
Smoleń ponad podziałami
Organizatorzy zdradzają, że do końca lutego muszą podjąć decyzję, czy zbierają dalej.
Aby pomnik stanął w czerwcu przyszłego roku, zamówienie na odlew musi zostać złożone w marcu. Jednocześnie Deszczyński podkreśla, że pieniądze będą zbierane do skutku. Pomnik musi stanąć i kropka.
- Nasza akcja spotyka się z entuzjazmem i zrozumieniem ludzi. Kiedy dowiadują się, że pieniądze pójdą na pomnik Smolenia, bez wahania sięgają do kieszeni. Choć Bohdana nie ma z nami już 3 lata, on wciąż łączy Polaków. Widać to też w internetowych komentarzach. Zero hejtu, wszyscy są zgodni: Smoleń był wielkim artystą i należy mu się pomnik. Coś niesamowitego.
Jak będzie wyglądał pomnik?
Monument stworzony według projektu studenta UAP Piotra Sochy ma stanąć na skwerze między ulicą Rybaki a Strzałową w samym centrum Poznania. Miasta, z którym Smoleń był związany przez większość życia.
- Pomnikowy Bohdan będzie siedział na krześle przy kawiarnianym stoliku. Na blacie znajdą się kartki ze strofami słynnego monologu "A tam cicho być". Każdy będzie mógł siąść i sobie z nim porozmawiać - tłumaczy Deszczyński.
Możesz pomóc
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pomnik Bohdana Smolenia zostanie odsłonięty 9 czerwca 2020 r. w 73. rocznicę jego urodzin.
Jeśli chcecie wesprzeć budowę pomnika Bohdana Smolenia w Poznaniu, możecie wpłacać datki na konto Stowarzyszenia Zostań Gwiazdą Kabaretu o numerze: 85 1090 1346 0000 0001 0456 0212 z dopiskiem "Pomnik".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.