Na kanale telegramowym Instytutu Badawczego Arktyki i Antarktyki opublikowano w poniedziałek zdjęcia rzadkiego zjawiska meteorologicznego. Na rzece Jekateringofka w Petersburgu zaobserwowano nietypowo wyglądającą powłokę śnieżną.
Czytaj także: IMGW ostrzega. To czeka nas we wtorek
Niecodzienne zdjęcia z Petersburga
To nie jest widok, który możemy oglądać na co dzień. Na powierzchni wody śnieg utworzył mocno sfałdowaną, zbitą masę, przypominającą miejscami zlepiony makaron spaghetti czy pofałdowaną tkaninę. Co to takiego?
Rosjanie nazywają to zjawisko "śnieżurą". Powstaje, gdy ciężki śnieg pada na powierzchnię wody, której temperatura jest bliska zera. Śnieg nie topi się, ale szybko nasyca się wodą, tworząc papkowatą, plastyczną masę. W tej formie unosi się w powierzchniowej warstwie wody.
Czytaj także: Wraca zima. Śnieg w Polsce. Od wtorku załamanie pogody
Zjawisko generalnie nie jest uważane za niebezpieczne, choć może stwarzać pewne zagrożenie dla statków. Zetknięcie się kadłuba z pokrywą śnieżną może prowadzić do szybkiego oblodzenia nadwodnych części jednostki, co z kolei stanowi dodatkowe obciążenie statku i ostatecznie może skutkować nawet jego awarią.
Instytut Badawczy Arktyki i Antarktyki (AARI) jest najstarszym i największym rosyjskim instytutem badawczym w dziedzinie Arktyki. AARI posiada wiele wydziałów, takich jak oceanografia, glacjologia, meteorologia, hydrologia czy arktyczne ujścia rzek i zasobów wodnych, geofizyka, geografia polarna i inne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.