Tak ciepło w lutym nie było w Polsce od lat. Może być cieplej niż w 1990 roku. To wtedy zanotowano rekordową, średnią temperaturę dla tego miesiąca. Wtedy synoptycy pogoda przyniosła wartości na poziomie 4,9 stopni Celsjusza.
Czytaj także: IMGW zapowiada. Nawet 14 stopni Celsjusza
Dziś synoptycy notują wyższą średnią temperaturę dla naszego kraju. Na dziś (25.02) jest to ponad 5,7 stopni Celsjusza. Słoneczna i ciepła pogoda rozpieszcza i zachęca do zimowych (mimo wszystko spacerów), a także budzi przyrodę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Burze w lutym. Grzmi w Polsce i w Niemczech
Wysoka temperatura sprawia, że w wielu rejonach Europy pojawiły się... burze. Te zanotowano w Niemczech i w Polsce. Chmury burzowe widać w województwie kujawsko-pomorskim.
Czytaj także: Koszmarne wieści. Taki ma być 2024 rok
W Grudziądzu nieźle się błyska i grzmi - informuje internautka pod postem na profilu Lubuskich Łowców Burz, którzy informują o zjawisku.
Z relacji świadków wynika, że przez Chełmno przechodzi aktualnie bardzo mocna ulewa, a wyładowania burzowe są bardzo intensywne. Te pojawiają się również w innych rejonach kraju.
Burze przeszły także przez Berlin. Świadkowie podkreślają, że "to niezwykły widok". W sieci pojawiają się liczne zdjęcia pokazujące, jak wyglądały chmury burzowe na terenie Polski i Niemiec.
Dodajmy, że w rzeczywistości wyładowania atmosferyczne w lutym nie są czymś niepowtarzalnym. Chociaż zjawisko należy do rzadkości, to - przy sprzyjającej temperaturze - notowane są przykłady komórek burzowych.
Pora roku nie wpływa wiec na fizykę procesu, a jedynie na częstotliwość występowania burz i czas ich trwania - informują specjaliści z IMGW na swojej stronie internetowej.