Wiosna przyszła do Polski z przytupem. Ostatnie tygodnie to przede wszystkim słońce i wysokie temperatury, gdzieniegdzie przekraczająca nawet 20 stopni Celsjusza w cieniu. Wraz z rozpoczęciem nowego tygodnia pogoda zmieniła się jednak diametralnie. Jest chłodno i deszczowo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Alerty IMGW w trzech województwach. Burze i wichury
Od poniedziałku (15 kwietnia) w całym kraju temperatury spadły do poziomu kilku lub kilkunastu stopni. Niebo zasłoniły chmury, z których spadł mniej lub bardziej obfity deszcz. Wedle synoptyków pogoda może być w najbliższych godzinach bardzo dynamiczna.
W trzech województwach wydano alerty I stopnia w związku z silnym deszczem i burzami. - W poniedziałek prognozowane są umiarkowane, okresami silne, opady deszczu. Wysokość opadów miejscami od 30mm do 40mm. Opadom lokalnie mogą towarzyszyć burze z porywami wiatru do 70km/h. Możliwy grad - przekazało IMGW w komunikacie.
Żółtym kolorem na mapie, pokazującym obszar objęty alertem, oznaczono powiaty cieszyński, bielski, żywiecki, pszczyński, wodzisławski, raciborski, rybnicki, a także miasta Jastrzębie-Zdrój, Wodzisław Śląski i Rybnik w woj. śląskim.
Burze i silny deszcz mogą występować także w woj. małopolskim w powiecie tatrzańskim, nowotarskim, myślenickim, suskim, wadowickim, oświęcimskim, limanowskim, bocheńskim, wielickim i samy Krakowie. W przypadku woj. podkarpackiego na ostrzeżenie dotyczy pow. przemyskiego, sanockiego, krośnieńskiego, jasielskiego, strzyżowskiego i leskiego.
Ostrzeżenia obowiązują do godzin wieczornych w woj. śląskim i małopolskim. Na Podkarpaciu do wtorku (16 kwietnia) do samego rana.
Alert I stopnia. Co oznacza?
Przypomnijmy, że alert I stopnia przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Zobacz również: Sensacja w Górach Świętokrzyskich. Stał między drzewami