Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Eksperci zszokowani pogodą. "Czegoś takiego jeszcze nie było"

23

Pogodowi eksperci są wręcz przekonani, że tegoroczny wrzesień w Polsce okaże się najcieplejszy od momentu, w którym rozpoczęło się systematyczne mierzenie temperatur. Co prawda do końca miesiąca zostało jeszcze kilka dni, jednak IMGW nie zakłada gwałtownych zmian.

Eksperci zszokowani pogodą. "Czegoś takiego jeszcze nie było"
IMGW o anomaliach pogodowych (Getty Images, Photographer: Slavica Stajic slasta@gmail.com)

Na pogodę we wrześniu zdecydowanie nie można narzekać. Temperatury są typowo letnie. Absolutnie nie brakuje słońca, co oczywiście sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Promienie słoneczne pomagają też w utrzymywaniu pozytywnego nastroju.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) podał już, że trwający miesiąc najprawdopodobniej zostanie... najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów w Polsce.

Globalnie jeszcze nigdy anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023 - zaznaczono.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spór z Ukrainą. "Zełenski patrzy na wewnętrzne sondaże"

Mianem "dodatniej anomalii" pogodowi eksperci określają wyjątkowo wysokie, jak na drugą połowę września, temperatury. IMGW, by wyliczyć wartość anomalii, porównał temperatury do średniej z ostatnich lat.

Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny wrzesień można uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż +3,6 stopnia - spostrzegli eksperci z IMGW.

Anomalie w Polsce. IMGW podaje szczegóły

Meteorolodzy wyliczyli, że najniższe anomalie występują przede wszystkim na południowym wschodzie (z wartością +2,6 st. C w Nowym Sączu). W pozostałej części kraju anomalie powoli zbliżają się do 4 st. C.

A gdzie notuje się obecnie najwyższą wartość anomalii? Z taką sytuacją mamy do czynienia w jednym z najchłodniejszych miejsc w Polsce - na Śnieżce. Obecnie jest to 4,7 st. więcej niż średnia z ostatnich trzech dekad.

Autor: MDO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić