Według najnowszych danych Europejskiego Obserwatorium Suszy z połowy marca, części Polski, Ukrainy, Grecji, Bałkanów, Szwecji, Irlandii i Niemiec znajdują się w pomarańczowej kategorii "ostrzeżenie", a południowo-wschodnie wybrzeże Hiszpanii jest już objęte czerwonym alertem.
Jak podkreśla portal Politico, naukowcy ostrzegają, że efekty zmian klimatycznych, w tym nieregularne opady i wyższe temperatury, prowadzą do częstszych i bardziej dotkliwych susz w Europie.
Andrea Toreti, główny badacz w Europejskim Obserwatorium Suszy, zauważa, że obecna sytuacja budzi duży niepokój, zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Deficyt opadów narasta od 60 do 80 dni i przyspiesza. Monitorujemy to uważnie, ponieważ sytuacja rozwija się bardzo szybko - powiedział Toreti. -Obecne warunki przypominają te sprzed niszczycielskiej suszy w Europie w 2018 roku - dodał.
Sytuacja szybko pogarsza się w Niemczech. Ponad połowa kraju jest oznaczona głęboką ciemną czerwienią, co oznacza "wyjątkowo" suche wierzchnie warstwy gleby. Rzeka Ren, kluczowa dla transportu towarów w Europie Zachodniej, odnotowuje niski poziom wód zwykle spotykany latem.
Europa wysycha. Dziennikarze piszą o Polsce
Znacznie gorsza sytuacja jest w Europie Środkowej i Wschodniej, gdzie sucha zima nie pozwoliła glebom odzyskać wilgoci po ubiegłorocznej suszy.
Wśród najbardziej dotkniętych krajów są Polska i Ukraina, oba będące światowymi eksporterami zboża - podkreślają dziennikarze Politico.
W Polsce od kilku miesięcy panuje susza, co prowadzi do niskich stanów wód w rzekach. Najtrudniejsza sytuacja jest w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju, gdzie nie odnotowano jeszcze opadów w kwietniu. Na wschodzie sytuacja jest nieco lepsza, ale opady są minimalne.
Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na ponad połowie wodowskazów w Polsce stany wód są niskie. W lasach, poza wschodnią Polską, dominuje średnie i wysokie zagrożenie pożarowe. Jedynym rozwiązaniem są częste, umiarkowane opady deszczu.
Potencjalnie słaby sezon zbóż w wyniku intensywnej suszy może mieć znaczący wpływ na globalny rynek zboża - ostrzegł Claas Nendel, badacz rolniczy.
Wiosenna susza wywiera presję na Komisję Europejską, by przedstawiła znaczące działania w ramach oczekiwanej Strategii Odporności Wodnej, planowanej na czerwiec. Dokument ma na celu rozwiązanie podwójnych wyzwań związanych z wodą - jej niedoborem i nadmiarem - spowodowanych globalnym ociepleniem.
Podczas gdy duże obszary kontynentu zmagają się z suszą, Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii ogłosiło w ten weekend stan wyjątkowy po ulewnych deszczach i powodzi.
Czytaj także: Ksiądz Galus obraził mieszkańców. Interweniowała policja