Niepokojące sygnały płyną z IMGW. Eksperci donoszą, że ponownie mogą wystąpić silne podmuchy wiatru. W związku z tym wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują one w województwach:
- zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim;
- pomorskim, w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, puckim, Gdynia, Sopot, Gdańsk, nowodworskim;
- warmińsko-mazurskim, w powiatach: elbląskim, Elbląg, braniewskim, lidzbarskim, bartoszyckim, kętrzyńskim, węgorzewskim, giżyckim, gołdapskim i oleckim;
- podlaskim, w powiatach: suwalskim, Suwałki i sejneńskim.
Prognozy wskazują na możliwość wystąpienia silnego wiatru. Średnia prędkość ma wynieść od 40 do 50 kilometrów na godzinę, a w porywach nawet 75 km/h. Wiać będzie z południowego zachodu i zachodu. Alerty mają obowiązywać do godz. 15:00 w środę (8 marca).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W weekend zrobi się groźnie
Bardzo niebezpiecznie zapowiada się sobota. "Najmocniejszy wiatr, gdzie mają obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia, przewidywany jest na całym obszarze województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i dla północnych powiatów woj. lubuskiego oraz wielkopolskiego" - podaje tvn24.pl.
Poza tym wydane mogą zostać alerty pierwszego stopnia dla województw: lubuskiego i wielkopolskiego (z wyłączeniem powiatów północnych), a także dla województw: podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego.
Zarówno ostrzeżenia pierwszego, jak i drugiego stopnia wskazują na możliwość zagrożenia zdrowia i życia. IMGW donosi o tym na swojej stronie internetowej. Takie objaśnienie pojawiło się w kontekście alertów II stopnia:
Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych