Polska w najbliższych dniach znajdować będzie się pod wpływem zwrotnikowych mas powietrza, co oznacza, że w wielu regionach temperatura przekroczy 30 st. C. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w czwartek 15 sierpnia wschodnia część kraju pozostanie pod wpływem wyżu, którego centrum znajduje się nad Białorusią.
Na Zachodzie "zaznaczy się płytka zatoka niżowa z ciepłym frontem atmosferycznym oraz linią zbieżności".
Synoptycy IMGW spodziewają się wystąpienia lokalnych burz. Ryzyko ich rozwinięcia największe jest w zachodniej, centralnej i w południowej Polsce. Burze pojawiać będą się głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych. W trakcie burz spadnie do 25 mm, choć lokalnie w centrum i na południu suma opadów sięgnie nawet do 40 mm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W czwartek najniższa temperatura na wybrzeżu. Tu termometry pokażą 22 st. C. W pozostałej części kraju upał sięgający, a nawet przekraczający 30 st. C. Niestety od wysokich temperatur nie odpoczniemy także w nocy. IMGW wskazuje, że minimalna temperatura w nocy z czwartku na piątek wyniesie od 15 do 20 st. C. Wciąż możliwe burze, które pojawiać będą się głównie w województwach lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i mazowieckim.
Wysokie temperatury będą się dawać nam we znaki także w piątek 16 sierpnia. Termometry pokażą od 27 st. C do 31 st. C. Chłodniej tylko na Wybrzeżu, gdzie temperatura wzrośnie maksymalnie do 26 st. C. Na południu i wschodzie możliwe burze, w których spadnie od 20 do 35 mm i powieje do 80 km/h.
Prognoza pogody na sobotę i niedzielę (17-18 sierpnia)
W sobotę znów mogą pojawić się burze. Największe ryzyko ich rozwinięcia się występować będzie na południu i zachodzie. W trakcie burz możliwe opady gradu. Temperatura wzrośnie od 25 do 30 st. C. Chłodniej będzie tylko na wybrzeżu i rejonach podgórskich — tu od 22 do 25 st. C.
Przelotne opady deszczu i burze możliwe także w niedzielę. Największe ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych ponownie we wschodniej i południowej części kraju. Obowiązują alerty pierwszego i drugiego stopnia przed upałem i burzami.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.