Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Komora magmowa jest pełna. Podwodny wulkan może wybuchnąć

27

Naukowcy odkryli olbrzymi zbiornik magmy pod podmorskim wulkanem, który w przeszłości doprowadził do tsunami oraz śmierci dziesiątek ludzi. Z ustaleń ekspertów wynika, że komora magmowa jest wypełniona.

Komora magmowa jest pełna. Podwodny wulkan może wybuchnąć
W Grecji wybuchnie podmorski wulkan? (Zdjęcie poglądowe) (Getty Images)

Ostatni raz do erupcji Kolumbo na Morzu Egejskim doszło w 1650 roku. Magma przedostała się wówczas na powierzchnię, powodując śmierć aż 70 osób.

Wybuch wulkanu w Grecji? Istnieje ryzyko

W ostatnim czasie naukowcy ustalili, że obecnie komora z magmą ma około 1,4 kilometrów sześciennych. Jest to wielkość bardzo podobna do tej, która doprowadziła do wybuchu w XVII wieku. Kieszeń z magmą została odkryta przy pomocy technologii pozwalającej na rejestrowanie ruchów na powierzchni ziemi i analizowanie prędkości fal sejsmicznych w pobliżu wulkanu.

To technologia przypominająca badanie z użyciem ultradźwięków. Wykorzystuje się fale dźwiękowe do zbudowania obrazu podziemnej struktury wulkanu - opisuje dr Michele Paulatto, wulkanolog z Imperial College w Londynie oraz współautor wspomnianego badania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: "Halo Polacy". O tym mieście marzy pół świata. "Niektórych może przerażać"

Badacze zamierzają rozmieścić w rejonie Kolumbo sieć stacji pomiarowych. Dzięki nim będzie można w czasie rzeczywistym śledzić aktywność wulkanu. W odpowiednim momencie, przy zbliżającej się erupcji, służby zyskają czas na ewakuację mieszkańców oraz turystów z okolicznych wysp.

Zdaniem naukowców, ewentualny wybuch Kolumbo może doprowadzić do utworzenia fali tsunami wysokiej nawet na 20 metrów. Wulkan znajduje się 490 metrów pod taflą wody, w odległości ok. 8 km od wyspy Santorini, która jest bardzo popularnym miejscem turystycznym.

Potrzebujemy dokładniejszych danych na temat tego wulkanu. Systemy ciągłego monitorowania pomogłyby nam oszacować, kiedy nastąpi erupcja. Wiedzielibyśmy o niej na kilka dni wcześniej, co pozwoliłoby ewakuować ludzi na czas - zaznacza Kajetan Chrapkiewicz, jeden z autorów badania, które opublikowano amerykańskim czasopiśmie naukowym "Geochemistry, Geophysics, Geosystems".
Autor: ABA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić