Pogoda sprzyja powstawaniu burz. Gwałtowne wyładowania elektrostatyczne zwane piorunami, lub błyskawicami, szukając najkrótszej drogi do ziemi, często uderzają w najwyżej położony punkt np. drzewo. Co dzieje się z takim drzewem?
Praw fizyki nie zmienisz... Wyładowanie główne porusza się z prędkością rzędu 10 000 km/s (choć wyładowania przepowiadające mogą osiągać wartość trzykrotnie wyższą). Wyładowanie główne niesie ze sobą prąd o natężeniu do 300 000 amperów i napięciu 300 milionów woltów. Jak daleko uderzył piorun - jedna sekunda ciszy od błysku, do usłyszenia grzmotu to 340 metrów - informują leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.
Leśniczy Łukasz Dziuban pokazał, jak wygląda jodła w którą uderzył piorun. Na nagraniu widzimy pęknięcie na całym pniu drzewa, aż do samego wierzchołka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W uderzonym drzewie w ułamku sekundy gotują się soki drzewne, doprowadzając do rozsadzenia pnia drzewa. Często wówczas dochodzi do pożaru takiego drzewa. Energia pioruna jest rozprowadzana promieniście wokół pnia i korzeni drzewa. Ślad po uderzeniu pioruna przyjmuje kształt spirali okalającej pień drzewa - tłumaczy leśnik.
Czytaj także: Lepiej zatankuj auto do pełna. Eksperci alarmują
Co robić, gdy burza zaskoczy nas w trakcie górskiej wędrówki lub spacerów w górach i po lesie? Oto kilka zasad:
- Opuśćmy jak najszybciej szczyt góry.
- Jeśli istnieje taka możliwość, wyjdź z lasu, szukaj schronienia na polanie, najlepiej w najniżej położonym punkcie (np. zagłębieniu terenu), z dala od linii energetycznych (mogą ulec uszkodzeniu i porazić prądem).
- Jesteście wciąż w lesie? Starajcie się nie szukać schronienia pod najwyższym drzewem. Tak samo znajdźcie zagłębienie, wśród niższych drzew i w nim starajcie się przykucnąć.
- Usiądźcie na plecaku, podwińcie nogi.
- Jeśli wędrujecie grupą - rozproszcie się (jeśli uderzy w jednego z Was piorun, pozostali będą mogli udzielić tej osobie pomoc).
- Bezpiecznym miejscem do przeczekania burzy jest samochód.
- Warto mieć w telefonie zainstalowaną aplikację, która będzie podawała aktualny stan pogody, wraz z "radarem burzowym" np. http://aplikacjameteo.imgw.pl/ (jest również dostępne wiele innych aplikacji komercyjnych i niekomercyjnych).