"Lodowe włosy" są zdumiewającym i rzadkim zjawiskiem. Jeszcze do niedawna nie wiedziano, jak powstają. Ostatnio zaobserwowano je na terenie Nadleśnictwa Baligród.
Jak tłumaczą leśnicy Lasów Państwowych, lód wyglądający jak włosy powstaje przy udziale grzybów znajdujących się w gnijącym drewnie, obumierających częściach roślin, przy jednoczesnej dużej wilgotności powietrza i temperaturze poniżej zera. Co ciekawe, tego typu formacje lodowe można spotkać jedynie lokalnie na półkuli północnej, w tym w Polsce.
Gdy nadejdą pierwsze mrozy, możemy zaobserwować bardzo ciekawe zjawisko, jakim jest tzw. lód włóknisty. Powstaje on podczas zamarzania wilgotnej gleby i przyczynia się do erozji. Jednak szczególnie ciekawie wygląda, gdy powstaje na kawałkach zamarzającego, wilgotnego drewna, które przerośnięte jest grzybnią pewnego grzyba - łojówką różowawą. Wtedy przyjmuje on postać bardzo delikatnych lodowych włosów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Po raz pierwszy lodowe włosy opisano w 1918 roku, ale tajemnicę ich powstawania udało się naukowcom odkryć dopiero kilka lat temu.
Do powstania tego wyjątkowego zjawiska przyczynia się grzyb – Exidiopsis effusa, czyli łojówka różowawa. Lodowa formacja powstaje w wyniku spowolnienia przez grzyby procesu krystalizacji. Obecność łojówki różowawej powoduje, że woda zostaje delikatnie wypychana, tworząc bardzo cienkie, podłużne kryształki lodu. Po dotknięciu lód jednak bardzo szybko się topi.
Owocnik łojówki różowawej jest rozpostarty, ściśle przylegający do podłoża, skórzasty i cienki. Powierzchnia jest woskowata i nieco błyszcząca. Jego rozmiar bywa różny, od bardzo małego do bardzo dużego. Również kształt jest bardzo zmienny - od kolistego lub owalnego do różnokształtnego. W stanie wilgotnym staje się galaretowaty i przeźroczysty, w stanie suchym ma barwę białawą, różowawą, nieco fiołkową lub szarawą. Barwa biaława pochodzi od zarodników pokrywających owocnik. Łatwo się ścierają i wówczas owocnik jest różowawy, nieco fiołkowy lub szarawy. Po wysuszeniu tworzy cienką skorupę - białą, czerwoną, lub szaro-białą.
Podstawki (struktura wytwarzająca zarodniki) mają jajowaty, elipsowaty lub gruszkowaty kształt. Budowa zarodników i ich rozmiary są ważną cechą diagnostyczną przy identyfikacji gatunków grzybów. Zarodniki łojówki przypominają ziarenka ryżu.