Grożą nam również m.in. burze piaskowe. Świadkami takiego zjawiska byli ostatnio mieszkańcy woj. świętokrzyskiego. Burza piaskowa wystąpiła w Eugeniowie koło Ostrowca Świętorzyskiego.
Oczywiście burze piaskowe zdarzały się w Polsce już wcześniej. Aktualnie jednak częstotliwość ich występowania wzrasta, co można uznać za szczególnie niepokojące.
Susza nie odpuszcza, a rolnicy wręcz modlą się o deszcz. Takie zjawisko jest dla nich potężnym problemem, natomiast powstające burze piaskowe jedynie potęgują straty.
Burze piaskowe zmorą rolników
Okazuje się, że wiatr wymiata cenną glebę. Jednocześnie uszkadza wzrastające rośliny. Nad tym problemem pochylił się przedstawiciele Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego.
Wyliczono, że około 28 proc. użytków rolnych w Polsce jest zagrożone erozją wietrzną, w tym ok. 10 proc. erozją średnią, a 1 proc. - silną.
Na suchej odsłoniętej glebie erozja wietrzna powoduje uszkodzenia kiełkujących roślin poprzez uderzanie w nie niesionymi przez wiatr ziarnami piasku. Drobiny piasku mogą powodować mikrouszkodzenia roślin, które stają się wrotami dla infekcji wielu patogenów. Cząstki o średnicy do 1 mm są przetaczane po powierzchni pola, natomiast cząstki o średnicy mniejszej niż 0,1 mm mogą być unoszone przez wiatr - podkreślono na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego.
Czytaj także: Dodatkowy urlop? Premier Morawiecki zabrał głos
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.