Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka | 
aktualizacja 

Niezwykła niedziela 11 lutego w Polsce. IMGW: "Rzadziej niż raz na 20 lat"

45

Za nami najcieplejszy styczeń, który nastąpił po rekordowo ciepłym 2023 roku. Jak do tej pory luty zdaje się wpisywać w ten niepokojący trend. Temperatura w minioną sobotę poszybowała do 15,4 stopni Celsjusza. Tyle pokazały termometry w Jeleniej Górze. Najchłodniej było w Suwałkach, gdzie maksymalna temperatura wyniosła -0,3 stopnia. Pomimo ogólnoświatowej tendencji, takie ekstremalne wahnięcia temperatur to w Polsce rzadkość, mająca miejsce raz na dwie dekady.

Niezwykła niedziela 11 lutego w Polsce. IMGW: "Rzadziej niż raz na 20 lat"
Prognoza wartości TMAX na tle warunków wieloletnich (IMGW)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje, że pierwsza połowa lutego jest "ekstremalnie ciepła termicznie". Na całym obszarze Polski notowane są dodatnie anomalie, które przekraczają +5 stopni Celsjusza. Największą anomalię zanotowano do tej pory w Krośnie (woj. podkarpackie), gdzie anomalia przekroczyła +6,9 stopni. Najniższą zaobserwowano w Sudetach (+3,3 stopnie Celsjusza).

Analiza przeciętnej temperatury dla 10 dnia lutego wykazała, że wynosiła ona około -0,3 stopnia dla Suwałk i 4,1 stopni Celsjusza dla Wrocławia. Z kolei średnia wieloletnia dla 11 lutego to -0,4 stopnia w Suwałkach i 4 we Wrocławiu. I o ile sobota 10 lutego w Suwałkach nie odbiegała znacznie od średniej, to już w przypadku pozostałych obszarów znacznie przewyższała normę wieloletnią.

Na południu kraju (poza obszarami górskimi) możemy spodziewać się wartości temperatury maksymalnej występującej rzadziej niż raz na dwadzieścia lat — przekazują specjaliści z IMGW.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ferie na Podhalu. Tyle trzeba wydać na urlop

Także w niedzielę należy spodziewać się temperatur wyższych niż norma wieloletnia. IMGW prognozuje, że na ponad 20 stacjach pomiarowych termometry pokażą ponad 10 kresek. Najcieplej ma być w Rzeszowie, Zamościu i we Wrocławiu.

Czeka nas ciepła, ale deszczowa niedziela

Meteorolodzy z IMGW prognozują zachmurzenie duże na obszarze całego kraju. Na zachodzie i południu należy spodziewać się opadów deszczu. Wysoko w Tatrach i Sudetach możliwe opady deszczu ze śniegiem. W najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 3 stopni na północnym wschodzie, przez 9 w centrum do 12 na południu.

Także w nocy z niedzieli na poniedziałek należy spodziewać się zachmurzenia dużego i całkowitego. Miejscami występowały będą opady deszczu. W Tatrach i Sudetach spodziewane są opady samego śniegu i przyrost pokrywy śnieżnej o około 8 cm.

Najchłodniej będzie w północnej części kraju, tam od 3 do 5 stopni Celsjusza. W centrum temperatura wzrośnie do 6, a na południowych zachodzie do 7 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie na Podhalu, gdzie termometry pokażą 1 stopień.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić