Halo jest pięknym zjawiskiem, które często zaobserwować wokół słońca lub księżyca. Ostatnio uchwycono je w Karkonoszach, na szczycie Śnieżki. Powiadomił o tym na Facebooku profil Lubuscy Łowcy Burz, publikując zdjęcia autorstwa Mariusza Fronii.
Niezwykłe zjawisko w górach
Zjawisko halo wokół słońca i księżyca uchwycone wczoraj ze Śnieżki, Dolny Śląsk - czytamy w opisie.
Pod postem pojawiło się wiele komentarzy. Kilka osób także zaobserwowało podobne zjawisko i pochwaliło się swoimi zdjęciami. Inni zachwycali się tym niezwykłym widokiem z górskiego szczytu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Super zdjęcia!
Cudowne
Ładne halo - czytamy w komentarzach.
Halo to z greckiego hálos, czyli "tarcza słoneczna". To wbrew pozorom zjawisko dość częste i powszechne. Można je zaobserwować zarówno wokół słońca bądź księżyca. Halo wygląda to jasne pierścienie światła okalające słońce bądź księżyc. Czasami w wyniku rozproszenia światła, halo jest tęczowe.
Efekt powstaje, gdy światło słońca załamuje się przez kryształki lodu znajdujące się w cienkich chmurach piętra wysokiego. Ponieważ kryształki lodu mają różne kształty, wielkości i ustawienia, efekt halo także może wyglądać za każdym razem trochę inaczej.
Halo jest zjawiskiem, które może być obserwowane wszędzie, o każdej porze dnia i nocy. W zależności od różnych czynników może być mniej lub bardziej intensywne. Częściej, niż w innych miejscach, pojawia się nad obszarami pokrytymi lodem i w górach. Według niektórych opinii pojawienie się takiego zjawiska zwiastuje zmianę pogody na gorszą lub nadejście deszczu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.