Nad naszym krajem przechodzi strefa opadów. W kolejnych godzinach będzie się przesuwała z zachodu na wschód. Najintensywniejszych opadów deszczu synoptycy IMGW spodziewają się na Północy. Tu spadnie od 10 do 15 mm. Przelotne opady mogą pojawić się w całym kraju, najsłabsze będą na południu.
Mieszkańcy północno-zachodnich województw muszą przygotować się także na możliwość wystąpienia burz. Pierwsze wyładowania atmosferyczne zarejestrowano już w okolicach Wysp Wolin i Uznam.
IMGW wydało alerty pogodowe pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązują w województwach zachodnio-pomorskim, pomorskim (powiaty pucki, wejherowski, słupski, bytowski, człuchowski), lubuskim (z wyłączeniem południowych powiatów), wielkopolskim (powiaty złotowski, pilski, chodzieski, wągrowiecki, czarnkowsko-trzcianecki, szamotulski, międzychodzki, obornicki, poznański i gnieźnieński) i kujawsko-pomorskim (powiaty żniński, nakielski, bydgoski, sępoleński, tucholski).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
IMGW wskazuje, że na obszarach objętych alertem może spaść od 20 do 35 mm deszczu. W trakcie burz możliwe silniejsze porywy wiatru sięgające 85 km/h.
Ostrzega nie tylko IMGW
Ostrzeżenie przed burzami, jakie będą przechodzić w najbliższych godzinach przez północno-zachodnią część naszego kraju, wydali Polscy Łowcy Burz.
Przejście zatoki niskiego ciśnienia oraz towarzyszące jej korzystne warunki kinematyczne mogą doprowadzić do powstania superkomórek burzowych przynoszących silniejsze opady deszczu lub/i gradu, którego średnica nie powinna przekraczać 1,5 cm — wskazują w swojej prognozie.
Polscy Łowcy Burz wskazują, że możliwe "jest powstanie słabej trąby powietrznej szczególnie w obszarze objętym 1. stopniem zagrożenia".