Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Polska w czołówce Europy. Leśnicy alarmują

4

Im słońce i wysokie temperatury nie kojarzą się z beztroskimi wypadami nad morze czy jezioro. Pracownicy Lasów Państwowych suche i wietrzne dni spędzają na wieżach, skąd obserwują, czy nad lasami nie unosi się dym. Robią to nie bez powodu - nasz kraj jest na 3 miejscu w Europie pod kątem liczby pożarów w lasach. Więcej jest ich tylko w Portugalii i w Hiszpanii.

Polska w czołówce Europy. Leśnicy alarmują
Pożar lasu w okolicach miejscowości Warniłęg (Facebook, Ochotnicza Straż Pożarna Warniłęg)

Leśnicy nie mają wątpliwości - 99 na 100 pożarów wybucha z winy człowieka.

Na szczęście dzięki rozbudowanemu i nowoczesnemu systemowi ochrony przeciwpożarowej, który uwzględnia stały monitoring, sieć dostrzegalni, samoloty gaśnicze, samochody terenowe z pompami wodnymi, sieć łączności ze strażakami - udaje się nam gasić szybko i skutecznie, a ostatecznie spalona powierzchnia jest niewielka w stosunku do ilości miejsc, gdzie pożar powstaje i to jest właśnie ta skuteczność- choć często i dużo wybucha pożarów, bardzo szybko je gasimy - przyznają leśnicy.

Według danych, jakimi dysponują Lasy Państwowe, średnia powierzchnia pojedynczego pożaru wynosi mniej, niż 0,3 ha. Niestety nawet spalenie niewielkiego obszaru lasu bywa zgubne w skutkach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bieszczadzki Park Narodowy w ogniu. Nagrania po akcji ze śmigłowcem

Często ciężko jest nawet stwierdzić, jakie zwierzęta czy owady poniosły śmierć podczas konkretnego pożaru. Leśnicy mają jednak wiedzę chociażby o drzewach, jakie w danym rejonie rosną. I niejednokrotnie przyznają, że pojawienie się ponownie tak rozbudowanych zielonych koron to kilkadziesiąt lat oczekiwania.

System ochrony przeciwpożarowej kosztują 120 mln zł rocznie

Leśnicy dwukrotnie w ciągu dnia mierzą wilgotność ściółki sosnowej. Na terenach Lasów Państwowych umieszczone są też stacje meteorologiczne. W wykrywaniu pożarów pomagają też punkty obserwacyjne, których na terenie Lasów Państwowych jest przeszło 700.

Najważniejszym punktem w przypadku pożaru lasu jest punkt administracyjno-dyspozycyjny, który na podstawie namiarów ustala miejsce powstawania pożaru, a następnie alarmuje straż pożarną i wysyła na miejsce samochód patrolowo-gaśniczy. Samochód ten jest wyposażony w sprzęt gaśniczy, zbiornik z wodą i pompę. Lasy Państwowe mają w sumie 340 takich samochodów.

Na terenach Lasów Państwowych wytyczone są 53 tys. km sieci dróg przeznaczonych na dojazd pożarowych. W lasach jest też przeszło 11 tys. punktów czerpania wody dla strażaków.

Każde z nadleśnictw w Polsce jest też wyposażone w sprzęt przeciwpożarowy, jak hydronerki plecakowe, tłumice czy szpadle. Z kolei na terenie 30 leśnych baz lotniczych w Polsce stacjonuje przeszło 40 samolotów i śmigłowców, które są wykorzystywane do patrolowania lasów i wykonywania gaśniczych zrzutów wody.

Ostatnim z elementów systemu ochrony przeciwpożarowej jest pas przeciwpożarowy. To pusty, zaorany pas gleby, który ma ograniczyć rozprzestrzenianie się płomieni. W polskich lasach liczy on w sumie 15 tys. km.

Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić