Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Potężny zielony wir na Morzu Bałtyckim. To poważne ostrzeżenie

143

Tajemniczy zielony wir o średnicy rzędu kilkudziesięciu kilometrów został uchwycony przez satelitę środowiskowego. O niecodziennym zjawisku zaobserwowanym w wodach Morza Bałtyckiego poinformował portal twojapogoda.pl. Okazuje się, że potężny wir w rejonie Zatoki Gdańskiej to ostrzeżenie, że dzieje się coś niepokojącego. Co dokładnie?

Potężny zielony wir na Morzu Bałtyckim. To poważne ostrzeżenie
Potężny zielony wir na Morzu Bałtyckim. To poważne ostrzeżenie. Zjawisko podobne do zaobserwowanego w tym roku, dzięki sprzętowi NASA, udało się dostrzec również w 2018 roku (NASA)

Jak informuje twojapogoda.pl, satelita środowiskowy Sentinel-2 uchwycił zjawisko zaledwie 35 kilometrów na północny wschód od ujścia Wisły. Skąd taki widok wyjątkowo blisko Polski? Czy jest się czego obawiać? Niestety, odpowiedzi na te pytania nie budzą optymizmu.

Źródłem zjawiska jest fitoplankton, czyli mikroskopijne organizmy roślinne, w tym glony, które są bogate w chlorofil - podaje wspomniany portal. - Z powodu słabego wiatru, niewielkiego sfalowania i znacznie wyższej niż zwykle o tej porze roku temperatury wód morskich, glony zaczęły się błyskawicznie rozprzestrzeniać - dodano w artykule.

Widoczne na zdjęciu satelitarnym glony to najprawdopodobniej algi w kolorze niebiesko-zielonym. - Utworzyły one wir, ponieważ w ten sposób składniki odżywcze z morskich głębin, gdzie woda jest chłodniejsza, unoszą się ku powierzchni - czytamy.

Tego rodzaju widok na Bałtyku niesie ze sobą bardzo złe informacje. Może on bowiem świadczyć o degradacji środowiska w naszym morzu.

Rozprzestrzenianie się glonów spowodowało występowanie "martwych stref". Fitoplankton i cyjanobakterie zużywają składniki odżywcze, które dostają się do Bałtyku poprzez wymywanie ich przez deszczówkę z pól uprawnych do rzek - informuje twojapogoda.pl.
Wir glonów na Zatoce Gdańskiej - Copernicus EU / Sentinel-2
Wir glonów w rejonie Zatoki Gdańskiej (wrzesień 2022) - Copernicus EU / Sentinel-2 (Licencjodawca)

Rozmnażające się na olbrzymią skalę glony mają duże zapotrzebowanie na tlen. Zużywają go tyle, że zaczyna go brakować dla flory oraz fauny w najbliższym otoczeniu. Wyniki badań fińskich naukowców z Uniwersytetu w Turku, przytoczone przez twojapogoda.pl, mówią wprost, iż "martwa strefa" w Bałtyku ma już około 70 tysięcy kilometrów kwadratowych. Utrata tlenu najwyższa od setek lat to natomiast bezpośredni efekt działalności człowieka.

Obecnie, a jest wielce prawdopodobne, że też w przyszłości, na badanym przez nas obszarze ciągle będzie dochodziło do utraty tlenu - wskutek przenikania składników odżywczych z pól uprawnych, uwalniania się fosforu z osadów dennych i jego wędrówki w górę kolumny wody, a także wskutek globalnego ocieplenia - tłumaczył Sami Jokinen z Uniwersytetu w Turku.
Zobacz także: Dramat na Morzu Bałtyckim. Największa katastrofa morska w historii
Autor: PTA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić