Aktywność roju Perseidów rozciąga się w tym roku od połowy lipca do 24 sierpnia. W nocy z 12 na 13 sierpnia czeka nas maksimum. Jesteście już na to gotowi?
Niestety, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że pogoda w "noc spadających gwiazd" nie będzie sprzyjająca. Serwis rmf24.pl spostrzega, iż astronomowie od jakiegoś czasu sygnalizują, że w tym roku warunki do obserwacji Perseidów mają nie być sprzyjające. To dlatego, że właśnie na 12 sierpnia przypada pełnia Księżyca.
Jego blask zdecydowanie ograniczy liczbę spadających gwiazd, którą będziemy w stanie dostrzec. Tymczasem w idealnych warunkach w maksimum można zauważyć nawet do około 100 meteorów w ciągu godziny. W tym roku zobaczymy tylko te najjaśniejsze - zaznaczono.
Perseidy 2022. Jak można obserwować "spadające gwiazdy"?
Bez wątpienia bardzo istotne jest to, że do obserwowania "spadających gwiazd" nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Nie musisz zatem wykorzystywać teleskopów czy lunet. Wystarczy nieuzbrojone oko.
A skąd najlepiej wypatrywać "spadających gwiazd"? Oczywiście, optymalne będzie miejsce, z którego widać spory obszar nieba. Im ciemniejsza okolica, tym lepiej. Warto zatem zadbać o to, by pięknych zjawisk na niebie poszukiwać z dala od lamp i zabudowań.
Nie musimy również wstawać nad ranem w momencie maksimum aktywności roju, gdyż możemy wypatrywać Perseidów o dowolnej porze nocy, a także w trakcie sąsiednich nocy wokół maksimum - podpowiada portal rmf24.pl.
Niektórzy wierzą, że "spadające gwiazdy" spełniają życzenia. Nie brakuje osób, które po ujrzeniu takiego zjawiska niemal natychmiast wymyślają życzenie, mając wielką nadzieję na jego rychłe spełnienie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.