Z roku na rok rośnie średnia lipcowych i sierpniowych temperatur. Z danych IMGW wynika, że średnia obszarowa temperatura powietrza w lipcu 2023 r. wyniosła w Polsce 19,3 st. C. i była o 0,5 stopnia wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca.
Z kolei średnia obszarowa temperatura powietrza w sierpniu 2023 r. wyniosła w Polsce 19,6 st. C. i była o 1,1 stopnia wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca.
- Lata są coraz bardziej upalne, już w środę 19 czerwca w Warszawie mieliśmy 30 st. C., za to w Szczecinie w środę było ok. 18 st. C. Po południu wystąpiły gwałtowne burze w centrum i na południu kraju - mówi nam synoptyk Waldemar Skałba z Biura Meteo Cumulus.
Wszystko wskazuje na to, że to lato będzie bardzo gorące. Będą to okresy takie 5-7 dniowe, kiedy temperatury w cieniu będą oscylowały nawet w okolicy od 27 nawet do 33 st. C. - prognozuje nasz rozmówca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy dokładnie należy spodziewać się ekstremalnie wysokich temperatur? - Początek lipca zapowiada się upalny. Po takich upałach przychodzi kilkudniowe ochłodzenie i występują gwałtowne burze. W lipcu należy spodziewać się najwięcej zjawisk z możliwością wystąpienia opadów gradu, a nawet lokalnych trąb powietrznych - ostrzega Waldemar Skałba.
Pierwsza połowa sierpnia również będzie bardzo gorąca. Według prognoz będzie to ok. 25-30 st. C. Druga połowa sierpnia w granicach 20-25 stopni. Wrzesień będzie już nieco łagodniejszy - prognozuje synoptyk z Biura Meteo Cumulus.
Zdaniem naszego rozmówcy w Polsce mogą zdarzyć się upały sięgające 40 st. C. - Ale to będą epizody. Oczywiście mówię tutaj o temperaturze w cieniu. Zapewne wystąpią noce tropikalne - już w środę 19 czerwca rano mieliśmy 20 stopni. Gdy przyjdą upały, to temperatura w nocy utrzymuje się na poziomie 20 lub nawet 24 st. C. - tłumaczy Skałba.
Tropikalne noce to takie, w trakcie których temperatura nie spada poniżej 20 kresek.
Czytaj także: 10-latek sam na dworcu. Uratowała go zakonnica
Trzeba pamiętać, że przebywanie na silnym słońcu oraz w pomieszczeniach, gdzie panuje wysoka temperatura, jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do udaru cieplnego.
Zapytaliśmy ratownika medycznego Tomasza Modrzewskiego, jak zachować się w sytuacji, gdy zauważymy, że osoba z naszego otoczenia ma objawy typowe dla udaru cieplnego tj. bóle i zawroty głowy, gorączka, dezorientacja, dreszcze czy drgawki.
W takiej sytuacji należy jak najszybciej przenieść poszkodowanego w chłodniejsze/klimatyzowane/zacienione miejsce. Należy również zdjąć zbędną odzież oraz wykonać zimne okłady na szyję i pachwiny. Warto też zastosować nadmuchy powietrza np. wiatrakiem oraz podać poszkodowanemu chłodny napój.
Edyta Sokołowska, dziennikarka o2.pl