We wtorek najchłodniej będzie na północnym wybrzeżu kraju - w Koszalinie 21 a w Gdańsku 22 stopnie powyżej zera. Odetchną też mieszkańcy wschodniej Polski - w Białymstoku i Lublinie będzie 22 stopnie na plusie. Po przeciwnym biegunie znajdą się mieszkańcy Polski zachodniej. Tam temperatury oscylować będą w okolicach od 28 do 30 stopni. Mocniej powieje jedynie w Gdańsku - w porywach do 40 km/h.
Czytaj także: IMGW już wszystko wie. Oto co nas czeka
IMGW ostrzega
Synoptycy na bieżąco publikują ostrzeżenia meteo. Na tę chwilę nie prognozują burz czy też burz z gradem we wtorek. Jednak w kolejnych dniach sytuacja ulega zmianie.
Czytaj także: Skutki burz w Polsce. Doszło do ogromnych zniszczeń
W środę centralnym pasmem z północy na południe kraju przetaczać się będę burze z gradem. Doświadczą ich zarówno mieszkańcy Koszalina, jak i Elbląga, Poznania i Warszawy, Wrocławia i Tarnowa oraz wszystkie miejscowości pomiędzy tymi miastami. Sucho będzie natomiast na samych krańcach wschodnich (Rzeszów, Lublin, Białystok, Suwałki) i zachodnich (Legnica, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Szczecin).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W czwartek zagrzmi już wyłącznie na południowych krańcach - w okolicach Nowego Sącza, Krosna i Przemyśla.
Jak zachowywać się podczas upałów?
Wciąż na terenach Polski centralnej i północnej panuje susza hydrologiczna. Wiele regionów zaleca ograniczanie zużycia wody do takich czynności, jak podlewanie ogródków czy napełnianie basenów.
Warto jednak wiedzieć też jak zadbać o swoje dobre samopoczucie, gdy temperatura jest tak wysoka. Przede wszystkim w czasie największych upałów powinniśmy unikać wychodzenia na zewnątrz a także uprawiania forsujących sportów. Starajmy się w miarę możliwości nawadniać nasz organizm (duża ilość wody oraz warzywa i owoce, które są w nią bogate) i go chłodzić (zimne okłady, jasne i przewiewne ubrania, nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne). Pilnujmy, aby na wyjście z domu zawsze mieć ze sobą butelkę wody.