Jak podaje IMGW średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w styczniu 2023 r. w całym kraju powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. W północnej części Polski możliwa miesięczna suma opadów powyżej normy, a w południowej poniżej normy.
Czytaj także: To nie fotomontaż. "Natura jest niesamowita"
Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"?
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020.
Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w lutym w całym kraju powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 - informuje IMGW.
Jaka pogoda czeka nas w marcu? W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
Z kolei w kwietniu w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
Jak interpretować pojęcia "powyżej normy" i "poniżej normy" w prognozach na styczeń-kwiecień?
Prognoza średniej temperatury powietrza "powyżej normy" nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 10°C, a prognoza "poniżej normy" np. dni z temperaturą minimalną poniżej 10°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 10°C, a prognoza "powyżej normy" dni z temperaturą minimalną poniżej 10°C.
Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów "powyżej normy" nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu lub śniegu, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.