Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Wiosna 2024. Jaka będzie? Prognoza na 4 miesiące nie napawa optymizmem

7

Na kalendarzową wiosnę musimy jeszcze trochę poczekać, ale przyroda już się do niej szykuje. W miniony weekend ornitolodzy zaobserwowali pierwsze skowronki, a w niektórych parkach czy ogrodach pojawiły się już przebiśniegi – sygnał zwiastujący nadejście nowej pory roku. Czym zaskoczy nas wiosna 2024? Synoptycy przygotowali długoterminową prognozę na cztery miesiące: od marca do czerwca.

Wiosna 2024. Jaka będzie? Prognoza na 4 miesiące nie napawa optymizmem
Długoterminowa prognoza pogody na wiosnę (Pixabay)

Choć w kalendarzu dopiero połowa lutego, a pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada na 21 marca, przyroda powoli szykuje się do wiosny. A zatem możemy stwierdzić, że ulubiona pora roku wielu z nas, zbliża się wielkimi krokami. Czego możemy się spodziewać? Czy zima jeszcze o sobie przypomni?

IMGW-PIB opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę, obejmującą okres od marca do czerwca. Co przewidują synoptycy?

W marcu i maju w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. W kwietniu średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się poniżej, a w czerwcu powyżej normy – czytamy w prognozie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Hit wśród zimowych atrakcji w Europie. Odwiedziliśmy śnieżny labirynt w Zakopanem

Wygląda na to, że w kwietniu upały nam nie grożą, nie można zatem wykluczyć, że powtórzy się niezbyt optymistyczny scenariusz i w Wielkanoc spadnie śnieg.

Jeśli chodzi o miesięczną sumę opadów atmosferycznych, marzec będzie mokrym miesiącem, ale – jak donoszą synoptycy – głównie na południu kraju. Na północy opady będą się mieścić w normie dla tego miesiąca. W kwietniu i czerwcu miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.

W maju w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych, najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Patrząc na długoterminową prognozę można stwierdzić, że wiosna nie będzie nas za bardzo rozpieszczać, warto jednak pamiętać, że długoterminowe prognozy obarczone są wysokim ryzykiem błędu i jeszcze sporo może się zmienić.

Na upały trzeba będzie poczekać

Synoptyk Grzegorz Walijewski, wiceszef Centrum Osłony Hydrologicznej Kraju, nie ma dobrych wieści dla tych, którzy tęsknią za prawdziwym słońcem i ciepłem.

Wygląda na to, że wiosna rozpocznie się wcześniej, może przyjść szybciej niż 21 dnia marca, leszczyna zakwitła. Niewykluczone jednak, że jeszcze kwiecień zaskoczy nas śniegiem, choć jak spadnie, to po chwili będzie się topić. Kolejna pora roku to kontynuacja dżdżystej pogody. Wiosna na być mokra. Więcej dni deszczowych, bardziej pochmurnych – stwierdził w rozmowie z "Faktem".

W ocenie synoptyka, na prawdziwy upał trzeba będzie poczekać do czerwca. – Druga część wiosny zapowiada się bardziej ciepła – zapewnił Walijewski.

Autor: APOL
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić