Przyzwyczailiśmy się do łagodnej zimy, ale w tym roku pogoda dała wszystkim popalić. Było dużo śniegu i bardzo niskie temperatury, a to sprawiło, że z jeszcze większym wytęsknieniem wyczekujemy nadejścia wiosny. Na razie jednak pogoda nas nie rozpieszcza, bo choć bywa słonecznie, to bardzo ciepłych dni jest niewiele.
Czytaj także: Pogoda. Meteorolodzy ostrzegają. Czeka nas armagedon
Kiedy jest kalendarzowa wiosna?
Trudno narzekać na pogodę skoro wciąż mamy zimę. Kalendarzowa wiosna dopiero przed nami. Co roku zaczyna się tego samego dnia, czyli 21 marca. Tym razem ten dzień wypada w niedzielę.
Kiedy jest astronomiczna wiosna?
Kalendarzowa i astronomiczna wiosna nie jest tym samym. Dzień ich początku może być różny. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się w chwili, gdy mamy równonoc, czyli moment, w którym dzień i noc mają po 12 godzin.
Czytaj także: Pogoda a COVID-19. Wyniki badań naukowców
W 2021 roku astronomiczna wiosna nadchodzi troszkę wcześniej. Równonoc wiosenną, zwaną też przesileniem wiosennym, mamy w sobotę 20 marca.
Kiedy przestawiamy zegarki?
Nadejście wiosny to także zmiana czasu z zimowego na letni. Na przestawienie zegarków poczekamy trochę dłużej. Czas zmienimy w ostatni weekend marca, a dokładniej w nocy z 27 na 28 marca. Wtedy przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00, co będzie oznaczać spanie krótsze o godzinę. Dzięki temu jednak dni staną się dłuższe.