W sieci pojawiło się zdjęcie wykonane w Mannheim w zachodnich Niemczech. Na zdjęciu widać zachmurzone niebo z jednym, niezwykłym szczegółem. W środku chmur tuż nad wieżą kościoła utworzył się ogromny otwór w kształcie koła. Nie jest to odosobnione zjawisko. Pojawia się dosyć często i ma swoją nazwę.
Niezwykłe zjawisko na niebie
Niesamowicie wyglądające zjawisko o nazwie cavum uchwycone w okolicy Mannheim, Niemcy - czytamy w opisie.
Cavum oznacza chmurę w chmurze. Czasami nazywane jest potocznie dziurkaczem. To pojawienie się kolistego lub owalnego otworu w środku chmur. Jak powstaje takie zjawisko?
Aby takie zjawisko powstało obłoki chmur Altocumulus, Stratocumulus lub Cirrocumulus muszą być silnie wychłodzone. Ich temperatura musi wynosić nawet minus 30 stopni. W atmosferze nie powinno być gwałtownych ruchów powietrza oraz jąder kondensacji, na których kropelki mogłyby osiąść i zamarznąć. Kiedy takie warunki zostaną przerwane przez np. samolot, wtedy dochodzi do cavum.
Kiedy taki "spokój" w atmosferze zostanie przerwany przechłodzone krople wody natychmiast zaczynają zamarzać tworząc kryształki lodu. Te pod wpływem ciężaru zaczynają opadać, ale nie docierają do powierzchni ziemi, ponieważ przy wysokiej temperaturze wyparowują. Wtedy w chmurach powstaje otwór. W nim z kolei powstaje chmura Cirrus. Przy sprzyjających warunkach może jednocześnie dojść do iryzacji chmur.
Cavum to tylko skrótowa nazwa. Zmienia się w zależności o tego, w jakich chmurach powstanie prześwit. Czasami może brzmieć nawet Altocumulus stratiformis perlucidus translucidus cavum.