Gdzie mają pojawić się gwałtowne burze? Zagrożony jest przede wszystkim pas północno-wschodniej Polski. Na niebezpieczne zjawisko atmosferyczne powinni uważać m.in. mieszkańcy Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur, a także Podlasia.
Czekają nas między innymi intensywne wyładowania atmosferyczne, grad (o zróżnicowanej wielkości) oraz wiatr, którego prędkość przekroczy 70 kilometrów na godzinę.
Wszystkiemu towarzyszyć będą też bardzo obfite opady deszczu. W niektórych rejonach kraju spadnie nawet 30 milimetrów wody na metr kwadratowy. To dobra informacja dla wszystkich, których dotknęła susza. W ostatnich tygodniach w Polsce mieliśmy znaczny niedobór opadów.
Prawdopodobieństwo przewidzianych burz jest bardzo wysokie. IMGW wskazuje, że zjawisko dotknie nas na 80%. Początek załamania pogody przewidziano na 15 czerwca (czwartek).
W niektórych rejonach kraju na wyładowania atmosferyczne i intensywny deszcz możemy natknąć się także 16 czerwca (piątek). Pogoda ma poprawić się w piątkowe popołudnie.
Jak zareagować na burze z silnym wiatrem? Warto o tym pamiętać!
Warto dobrze przygotować się do opadów, burzy i silnego wiatru. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?
Meteorolodzy wskazują, że z balkonów, tarasów i działek powinny zniknąć wolnostojące elementy, które mogłyby odlecieć przy silnym podmuchu. Zabierz pranie, parasole, dmuchane zabawki czy podobne rzeczy. Zamknij bramę i drzwi od garażu.
Odstaw auto w bezpieczne miejsce. W trakcie silnego wiatru samochód nie powinien stać pod drzewami. Jeżeli w naszym rejonie ma dojść do opadów gradu, zaparkujmy pojazd w garażu albo zasłońmy szyby i karoserię kocami. To ochroni karoserię przed uszkodzeniem.