Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Rafał Strzelec
Rafał Strzelec | 
aktualizacja 

Zdjęcie z Czech. Pogodowy armagedon już u naszych granic. "Ekstremalne opady"

241

Niż genueński przedziera się przez Europę i wkrótce dotrze do Polski. Na razie jego skutki już widać w Czechach, gdzie pojawiają się już pierwszy śnieg. W ciągu najbliższych trzech dni nasi południowi sąsiedzi także spodziewają się ogromnych opadów, które mogą przynieść powodzie i podtopienia.

Zdjęcie z Czech. Pogodowy armagedon już u naszych granic. "Ekstremalne opady"
Czesi spodziewają się "ekstremalnych" opadów deszczu (Facebook, X, WeLoveŠumava, Český hydrometeorologický ústav)

Pierwszy śnieg pojawił się już w Czechach! W sieci można znaleźć zdjęcia pochodzące z pasma górskiego Szumawa, które rozciąga się na granicy Czech, Austrii i Niemiec. Widać na nim biały puch, który pojawił się na wysokości od około 1300 do 1400 metrów n.p.m.

Wciąż w minimalnych ilościach, ale jednak śnieg, miał się pojawić także na Śnieżce. Synoptycy IMGW mieli stwierdzić jego obecność w śladowych ilościach. Można się jednak spodziewać, że na najwyższym szycie Karkonoszy, leżącym na granicy Polski i Czech, w najbliższych godzinach pokrywa śnieżna będzie się tylko rozrastać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niemcy zamkną wszystkie granice. Kontrole spowodują ogromne korki

Zdjęcia śniegu wydają się czymś absurdalnym o tej porze roku, bowiem przecież dopiero co mieliśmy w pogodzie do czynienia z długotrwałą suszą, wynikającą z braku opadów i wysokich temperatur.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Prognozy przewidują, że śnieg na pewno pojawi się po polskiej stronie. Synoptycy przewidują, że temperatura w Tatrach spadnie do poziomu nawet minus 5 stopni Celsjusza. Niż genueński, który przyniesie do Polski spore opady, będzie pokazywał swoje zimne oblicze w wysokich partiach górskich pod postacią śniegu.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Ulewy w Czechach. Prognozowane ekstremalne opady

Czeskie służby meteorologiczne ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu. Według modeli pogodowych niemal w całym kraju sumy opadów będą bardzo wysokie. W ciągu zaledwie trzech dni może spaść od 150 do 200, a w skrajnym scenariuszu nawet do 300 mm deszczu.

W związku z intensywnymi opadami deszczu od piątkowego wieczoru spodziewamy się znacznego wzrostu poziomu wody - informuje Czeski Instytut Hydrologiczny.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ostrzeżenia związane z silnym deszczem występują przede wszystkim w środkowej i zachodniej części kraju. Służby są postawione w stan gotowości. Strażacy przygotowują już gdzieniegdzie worki z piaskiem, które mają uchronić przed ewentualnymi podtopieniami. Władze apelują do mieszkańców, aby zapoznawały się z komunikatami ostrzegającymi o gwałtownej pogodzie. Lokalne urzędy odwołują zaplanowane wydarzenia. Czeskie media również na bieżąco informują o sytuacji meteorologicznej. Portal blesk.cz informuje o "ekstremalnych opadach", jakie będą miały miejsce w najbliższych godzinach.

Niż genueński nadchodzi. Czerwone alerty w południowo-wschodniej Polsce

Sytuacja w Czechach może być preludium do tego, co czeka nas w Polsce. Niż genueński ma wkrótce dotrzeć do naszego kraju. Największe opady mogą wystąpić w woj. dolnośląskim, śląskim i opolskim, ale ostrzeżenia dotyczą także Małopolski, Podkarpacia, woj. łódzkiego, świętokrzyskiego i wielkopolski. Według IMGW w niektórych częściach Polski może spaść nawet 200 litrów wody na metr kwadratowy.

We Wrocławiu w związku z prognozami odbył się sztab kryzysowy. Przypomnijmy, że to miasto ucierpiało w wyniku powodzi z 1997 roku. Prognozy pogody były wówczas bardzo podobne. Prezydent miasta Jacek Sutryk poinformował, że MPWiK opróżnia wszystkie zbiorniki retencyjne i kolektory burzowe w mieście, które mogą przyjąć nawet 60 tys. m3 wody. Sprawdzona zostanie drożność sieci kanalizacyjnych. Miejsca, gdzie mogą wystąpić podtopienia, są monitorowane.

Jak pisaliśmy, niż genueński powstaje w regionie Morza Śródziemnego, a dokładniej w okolicach Zatoki Genueńskiej. Front powstaje w związku występowaniem różnic temperatur między chłodniejszym powietrzem napływającym z północy a ciepłym, wilgotnym powietrzem z Morza Śródziemnego. Przemieszcza się on na północ, najpierw przez Bałkany, a następnie w kierunku Europy Środkowej. Niż genueński doprowadził do powodzi w Polsce w 1997 i 2010 roku.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 23.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje prokremlowski propagandysta. Sam zgłosił się do służby
Zmiany w rosyjskiej armii. Generał zgrupowania "Południe" zdymisjonowany
Tak skakali Polacy w Lillehammer. Wyniki nasuwają wnioski
Brutalnie pobili dwie osoby w Skorzęcinie. Policja publikuje ich wizerunki
Dotarli do sąsiadów Karola Nawrockiego. Tak o nim mówią na osiedlu
Listy egzekucyjne Rosji. Ukraińscy nauczyciele i duchowni wśród celów
Opolskie: w bazach ZUS coraz mniej Ukraińców. Przybywa natomiast Kolumbijczyków
ISW: rosyjski atak Oriesznikiem miał przestraszyć Zachód i Ukrainę
Nie będzie szybkiej kolei na linii Poznań-Berlin? "Niemcy nie są zainteresowani"
14-letnia Natalia nie żyje. Żałoba po tragicznym wypadku w Parszowie
Ponad połowa Polaków w ostatnich latach odwiedziła jarmark świąteczny
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić