Bogdan Kicka| 

Ziemia doczekała się nowego "mini-księżyca". Będzie z nami dwa miesiące

3

Ziemia doczekała się nowego "mini-księżyca". To asteroida o nazwie 2024 PT5, która od kilku lat podążała za naszą planetą, by wreszcie zostać schwytaną przez ziemską grawitację. Obiekt pozostanie w naszej orbicie do listopada, po czym opuści pobliże Ziemi i powróci na swoją orbitę wokół Słońca.

Ziemia doczekała się nowego "mini-księżyca". Będzie z nami dwa miesiące
Ziemia doczekała się nowego "mini-księżyca". (Pexels)

Mini-księżyce, takie jak 2024 PT5, powstają, gdy asteroida zbliża się do Ziemi w taki sposób, że zamiast zostać pochłonięta przez grawitację Słońca, zostaje przechwycona przez naszą planetę. Tego typu obiekty mogą być zarówno naturalnymi asteroidami, jak i szczątkami stworzonymi przez człowieka, takimi jak pozostałości po misjach kosmicznych. Jednak w przypadku asteroidy 2024 PT5 mamy do czynienia z obiektem naturalnym, który dołączył do naszego otoczenia kosmicznego.

Odkrycie asteroidy

Asteroida 2024 PT5 została zauważona dopiero w zeszłym miesiącu, w ramach programu Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System (ATLAS). Nazwa asteroidy nawiązuje do roku jej odkrycia – 2024.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ten widok zachwyca! Niezwykłe ujęcie Ziemi w czasie zaćmienia Słońca

Program ATLAS ma na celu wykrywanie obiektów zbliżających się do Ziemi, które mogłyby stanowić zagrożenie dla życia na naszej planecie. Jednak w przypadku 2024 PT5 naukowcy uspokajają – obiekt ten nie stanowi żadnego ryzyka.

O odkryciu poinformowano w artykule opublikowanym w czasopiśmie Research Notes of the AAS pod tytułem "A Two-month Mini-moon". W badaniach nad asteroidą naukowcy przewidują, że obiekt podąża po trajektorii przypominającej kształt podkowy, co pozwoliło Ziemi "złapać" go w swoją orbitę. Obliczono, że 2024 PT5 opuści orbitę Ziemi pod koniec listopada, a ostatecznie zniknie z naszego sąsiedztwa w styczniu. Istnieje również możliwość, że asteroida ponownie przeleci w pobliżu Ziemi w 2055 roku.

Rzadkie zjawisko mini-księżyców

Choć Ziemia regularnie zbliża się do małych obiektów kosmicznych, tylko niektóre z nich zostają "uwięzione" w naszej orbicie i stają się mini-księżycami. Przykładem takiego zjawiska jest asteroida 2022 NX1, która najpierw dołączyła do Ziemi w 1981 roku, a następnie wróciła w 2022 roku. Asteroida 2024 PT5 pochodzi najprawdopodobniej z grupy asteroid zwanej pasem Arjuna, gdzie obiekty są zazwyczaj małych rozmiarów.

Zjawisko to nie jest unikalne dla Ziemi. Inne planety również mają swoje mini-księżyce, a Jowisz, ze względu na swoją dużą masę i potężną grawitację, ma ich aż 95. W niektórych przypadkach planety mogą także posiadać tzw. quasi-księżyce – obiekty, które poruszają się po podobnych orbitach do swoich planet i przyciągają własne mini-księżyce.

Mimo że 2024 PT5 jest zbyt mała i słabo widoczna, by dostrzec ją gołym okiem, można ją obserwować za pomocą specjalistycznych teleskopów. To odkrycie stanowi interesujący przykład rzadkiego i fascynującego zjawiska w kosmosie, które dowodzi, jak dynamiczne i zmienne jest otoczenie naszej planety.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić