Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Bogdan Kicka
Bogdan Kicka | 

Ziemia doczekała się nowego "mini-księżyca". Będzie z nami dwa miesiące

6

Ziemia doczekała się nowego "mini-księżyca". To asteroida o nazwie 2024 PT5, która od kilku lat podążała za naszą planetą, by wreszcie zostać schwytaną przez ziemską grawitację. Obiekt pozostanie w naszej orbicie do listopada, po czym opuści pobliże Ziemi i powróci na swoją orbitę wokół Słońca.

Ziemia doczekała się nowego "mini-księżyca". Będzie z nami dwa miesiące
Ziemia doczekała się nowego "mini-księżyca". (Pexels)

Mini-księżyce, takie jak 2024 PT5, powstają, gdy asteroida zbliża się do Ziemi w taki sposób, że zamiast zostać pochłonięta przez grawitację Słońca, zostaje przechwycona przez naszą planetę. Tego typu obiekty mogą być zarówno naturalnymi asteroidami, jak i szczątkami stworzonymi przez człowieka, takimi jak pozostałości po misjach kosmicznych. Jednak w przypadku asteroidy 2024 PT5 mamy do czynienia z obiektem naturalnym, który dołączył do naszego otoczenia kosmicznego.

Odkrycie asteroidy

Asteroida 2024 PT5 została zauważona dopiero w zeszłym miesiącu, w ramach programu Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System (ATLAS). Nazwa asteroidy nawiązuje do roku jej odkrycia – 2024.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ten widok zachwyca! Niezwykłe ujęcie Ziemi w czasie zaćmienia Słońca

Program ATLAS ma na celu wykrywanie obiektów zbliżających się do Ziemi, które mogłyby stanowić zagrożenie dla życia na naszej planecie. Jednak w przypadku 2024 PT5 naukowcy uspokajają – obiekt ten nie stanowi żadnego ryzyka.

O odkryciu poinformowano w artykule opublikowanym w czasopiśmie Research Notes of the AAS pod tytułem "A Two-month Mini-moon". W badaniach nad asteroidą naukowcy przewidują, że obiekt podąża po trajektorii przypominającej kształt podkowy, co pozwoliło Ziemi "złapać" go w swoją orbitę. Obliczono, że 2024 PT5 opuści orbitę Ziemi pod koniec listopada, a ostatecznie zniknie z naszego sąsiedztwa w styczniu. Istnieje również możliwość, że asteroida ponownie przeleci w pobliżu Ziemi w 2055 roku.

Rzadkie zjawisko mini-księżyców

Choć Ziemia regularnie zbliża się do małych obiektów kosmicznych, tylko niektóre z nich zostają "uwięzione" w naszej orbicie i stają się mini-księżycami. Przykładem takiego zjawiska jest asteroida 2022 NX1, która najpierw dołączyła do Ziemi w 1981 roku, a następnie wróciła w 2022 roku. Asteroida 2024 PT5 pochodzi najprawdopodobniej z grupy asteroid zwanej pasem Arjuna, gdzie obiekty są zazwyczaj małych rozmiarów.

Zjawisko to nie jest unikalne dla Ziemi. Inne planety również mają swoje mini-księżyce, a Jowisz, ze względu na swoją dużą masę i potężną grawitację, ma ich aż 95. W niektórych przypadkach planety mogą także posiadać tzw. quasi-księżyce – obiekty, które poruszają się po podobnych orbitach do swoich planet i przyciągają własne mini-księżyce.

Mimo że 2024 PT5 jest zbyt mała i słabo widoczna, by dostrzec ją gołym okiem, można ją obserwować za pomocą specjalistycznych teleskopów. To odkrycie stanowi interesujący przykład rzadkiego i fascynującego zjawiska w kosmosie, które dowodzi, jak dynamiczne i zmienne jest otoczenie naszej planety.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Pożar Biedronki. Sklep niemal doszczętnie spłonął
Groźna sytuacja na pokładzie samolotu. Ursula von der Leyen udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi
Uchodzi za znienawidzonego. Jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej
Idealne do smażenia i do kanapek. Przepis na masło klarowane
Oburzyły ją seks-gadżety w chińskim sklepie. Mieszkanka Gdańska prosi o interwencję
Kosmiczna kwota. Tyle Rafael Nadal zarobił na kortach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić