Pogoda w piątek 28 czerwca od rana jest bardzo kapryśna. Wszystko to z powodu mas powietrza, jakie nadciągają do nas z Europy.
Obniżone ciśnienie atmosferyczne i masy ciepłego powietrza napływające z południa i południowego wschodu Europy spotykają się w Polsce z wędrującą z zachodu na wschód rozległą linią zbieżności wiatru poprzedzającą chłodny front atmosferyczny. Ta wybuchowa mieszanka może skutkować licznymi gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.
Istnieje ryzyko wystąpienia gwałtownych, miejscami niszczących burz z nawalnymi opadami i wiatrem przekraczającym w porywach 100 km/h! Możliwe również powstanie dużego układu MCS z widoczną sygnaturą Bow Echo oraz opady dużego gradu – podaje Sieć Obserwatorów Burz na platformie X.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Więcej burz w całej Polsce w piątek
Z całego kraju napływają informacje o nawałnicach. Gwałtowne opady wystąpiły już m.in. w Gdańsku, Łodzi czy Gnieźnie. Pogodowi eksperci zapowiadają kolejne burze. Załamania pogody, w miarę upływu czasu, będą nawiedzać kolejne regiony Polski.
Najgroźniejsze burze występują od (województwa) lubuskiego po pomorskie. Burze niosą opady gradu, który lokalnie przekracza 2-3 cm średnicy. Miejscami może być on jeszcze większy. Ponadto występują silne opady deszczu i silny wiatr - podaje Sieć Obserwatorów Burz na platformie X.
W miarę upływu czasu ekstremalne warunki pogodowe przeniosą się na wschód Polski. Mają wystąpić dwie serie burz - obie będą wyjątkowo niebezpieczne.
Burze przemieszczać się będą powoli na wschód. Niska prędkość burz sprawi, że będą one powodować zalania i podtopienia. Druga seria burz będzie już zdecydowanie dynamiczniejsza i ich prędkość wędrówki na wschód będzie wyższa - czytamy na stronie obserwatorzy.info.
Sieć obserwatorów Burz ostrzega, że w piątek 28 czerwca wyładowania atmosferyczne mogą być wyjątkowo silne. Zalania i podtopienia są nie do umiknięcia.
Głównymi zagrożeniami będą opady gradu o średnicy lokalnie do 5/6 cm, silne i bardzo silne, konwekcyjne porywy wiatru o prędkości miejscami osiągającej lub przekraczającej 100 km/h, zwłaszcza w przypadku silnych zjawisk downburst, czy powstania sygnatury Bow Echo, nawalne opady deszczu prowadzące do zalań, podtopień oraz do powodzi błyskawicznej. Możliwe jest również wystąpienie przynajmniej jednej trąby powietrznej - podają obserwatorzy.info
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.