Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Materiał sponsorowany przez Volkswagen Group Polska Sp. z o.o. | 

3 największe mity o samochodach elektrycznych

Popularność samochodów elektrycznych wzrasta, podobnie jak wiedza na ich temat, wciąż jednak w opinii publicznej głośno słychać głosy krytyków, którzy wskazują na bardzo poważne wady i słabe strony tych pojazdów. Czy jednak takie głosy są uzasadnione? Czas rozprawić się z trzema popularnymi mitami na temat samochodów elektrycznych.

3 największe mity o samochodach elektrycznych
(Adobe Stock)

Drogie ładowanie samochodu elektrycznego - czy koszty przewyższają eksploatację samochodów spalinowych?

Wiele osób stale utrzymuje, że ładowanie samochodu jest znacznie droższe, niż tradycyjne tankowanie auta spalinowego. Czy taką opinię powinniśmy traktować jako prawdę, czy raczej nieuzasadnioną krytykę koncepcji aut elektrycznych?. Oczywiście nie możemy stwierdzić jednoznacznie, że wszędzie każde auto elektryczne naładujemy taniej, niż tankujemy samochód spalinowy. W grę wchodzą takie zmienne jak taryfy energetyczne, typ wykorzystywanej ładowarki czy styl prowadzenia samochodu. 

Jednak w zdecydowanej większości przypadków faktyczny koszt 100 kilometrów jazdy elektrykiem jest nawet kilkukrotnie niższy niż autem spalinowym. Jeśli dodatkowo zainwestujemy w domową stację ładowania, wspieraną przez panele fotowoltaiczne, to różnica w cenie jeszcze się pogłębi. Czy zatem samochody elektryczne są droższe w eksploatacji? To teza, która nie ma potwierdzenia w faktach. 

Samochody elektryczne nadają się tylko do krótkich jazd po mieście

Wiele mówi się o tym, że elektryki w żadnym wypadku nie powinny być celem zakupowym dla osób, które mają w zwyczaju częste i długie podróże. Czy faktycznie samochody elektryczne nadają się tylko do jazdy po mieście, podczas gdy dłuższe trasy to domena samochodów spalinowych? To oczywiście mit, który jest rozwijany w artykule Mity o samochodach elektrycznych - volkswagen.pl

(materiały partnera)

Już dzisiaj widzimy, że samochody elektryczne Volkswagen z rodziny ID oferują nam zasięg nawet do 621 kilometrów na jednym ładowaniu, co w praktyce przekłada się na podróż z południa na północ Polski bez konieczności wymuszonych przerw. Jeśli jednak zainwestowaliśmy w elektryka o niższym zasięgu, to nic straconego! Dynamicznie rozwijająca się infrastruktura ultraszybkich stacji ładowania pozwala nam na zatankowanie prądu do 80% pojemności baterii w czasie krótszym niż pół godziny. To idealny czas na to, by zrobić sobie przerwę na toaletę i zakup kawy na dalszą drogę. A zatem już teraz samochody elektryczne świetnie sprawdzają się w długodystansowych podróżach, a to dopiero początek technologicznej rewolucji. 

Auta elektryczne są szkodliwe dla środowiska

A co z wpływem produkcji i utylizacji samochodów elektrycznych na środowisko? Nie da się ukryć, że produkcja baterii litowo-jonowych pochłania dużo surowców, jednak już teraz producenci samochodów pracują nad technologią pozyskiwania najważniejszych komponentów z zużytych baterii, co w długim okresie przyczynia się do znaczącej redukcji ich zużycia w skali światowej. 

Druga kwestia to żywotność samochodów elektrycznych, które emitują znacznie mniej szkodliwych dla środowiska gazów, niż samochody spalinowe. Pora więc odstawić ten mit na bok i skupić się na faktach, które jasno pokazują, że auta elektryczne mają znacznie lepszy wpływ na środowisko, niż samochody spalinowe. 

Materiał sponsorowany przez Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
O włos od tragedii na przejeździe kolejowym w Starej Wsi. Jest nagranie
Niepokój u sąsiada Rosji. Krisjanis Karins: "Trzeba robić to, co robi Polska"
Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Nie wiedział, kim jest
29-letni Polak zginął w Hiszpanii. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb
Kylian Mbappe pławi się w luksusie. Wyciekła wartość jego nowego domu
Aktualizacja mObywatela. W aplikacji pojawiły się zmiany
Piłkarskie pytanie zatrzymało uczestnika "Milionerów". Znałbyś odpowiedź?
Tajemnicze zaginięcie 26-latki. Trwają poszukiwania Katarzyny Błaszko
Fałszywy Biały Miś z Krupówek zwinął biznes. Dostał 70 mandatów
Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z 1816 roku. Trafił właśnie na Wawel
Kłobuck pożegnał zamordowanego księdza. Na pogrzebie tłumy
Pocałował piłkarkę w usta. Sprawa wróci do sądu
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić