Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Ambitny projekt studentów Politechniki Wrocławskiej. Chcą wypłynąć na głębokie wody

0

Studenci z Wrocławia budują bezzałogową łódź żaglową, która w listopadzie spróbuje przepłynąć Atlantyk w konkursie Microtransat. To ambitne wyzwanie, które wymaga zaawansowanej technologii i precyzyjnego planowania.

Ambitny projekt studentów Politechniki Wrocławskiej. Chcą wypłynąć na głębokie wody
Studenci Politechniki Wrocławskiej chcą przepłynąć Atlantyk (Facebook, Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów PWr)

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, studenci Politechniki Wrocławskiej z Koła Naukowego Robotyków KoNaR pracują nad bezzałogową łodzią żaglową, która ma przepłynąć Atlantyk. Projekt ten jest częścią konkursu Microtransat, w którym od 2010 r. uczestniczą prototypy bezzałogowych łodzi.

Microtransat to konkurs, który rozpoczął się w 2005 r., a pierwsza próba przepłynięcia Atlantyku przez bezzałogową łódź miała miejsce w 2010 r. Do tej pory tylko jedna łódź zdołała pokonać ten dystans. Mowa o norweskiej łódzi SB Met, skonstruowanej przez Offshore Sensing, która w 2018 r. popłynęła z Nowej Funlandii do Irlandii w 79 dni.

Do tej pory udało się jedynie przepłynąć Atlantyk z Ameryki do Europy; my chcemy to zrobić w odwrotnym kierunku – powiedział PAP koordynator projektu, student Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Wojciech Bohdan.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spółka paliwowa za 3 zł? "Bałabym się, że będą ludzie z kałasznikowami za mną biegali"

Łódź będzie miała ok. metra długości, z kadłubem ze stali nierdzewnej i żaglem z włókna szklanego. Obecnie trwa cięcie blachy i przygotowywanie kadłuba. - Łódź będzie wyposażona w jeden żagiel, który będzie umieszczony na dziobie – powiedział Bohdan.

Łódź będzie wyposażona w zaawansowane układy elektroniczne, zasilane bateriami i panelami słonecznymi. Energia nie będzie jednak napędzać statku, który poruszać się będzie dzięki sile wiatru. Na pokładzie znajdzie się komputer pokładowy i dwa czujniki GPS, umożliwiające śledzenie trasy. - Będziemy korzystać z komunikacji satelitarnej – dodał Bohdan.

Testy i przygotowania

Studenci przyznają, że zapoznali się z łodziami, które wcześniej próbowały przepłynąć Atlantyk. Wyciągnęli wnioski z konstrukcji, których misja się nie powiodła. - Wiele z tych projektów to były łodzie przystosowane do regat na mniejszych akwenach i ich konstrukcje nie radziły sobie z trudniejszymi warunkami; drugi aspekt to układy elektroniczne – one był mniej zaawansowane niż ten, który my opracowujemy – mówił Bohdan w rozmowie z PAP.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Pierwsze testy łodzi zaplanowano na marzec we Wrocławiu, a kolejne na Bałtyku. Studenci planują rozpocząć transatlantycką podróż w listopadzie, kiedy warunki pogodowe są najkorzystniejsze. Szacują, że przeprawa zajmie od dwóch do pięciu miesięcy. Budżet projektu wynosi ok. 50 tys. zł.

Projekt studentów Politechniki Wrocławskiej to ambitne przedsięwzięcie, które łączy nowoczesną technologię z pasją do żeglarstwa. Wyzwanie, jakie stawia przed nimi konkurs Microtransat, wymaga nie tylko innowacyjnych rozwiązań, ale także determinacji i precyzyjnego planowania.

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Najwięcej chrześcijan ginie w Nigerii. Ale to Korea Północna wiedzie prym
Nie żyje Elżbieta Berbeka. Była matką i żoną sławnych himalaistów
Wolontariusz WOŚP ujawnia: "wyzywają mnie"
Lepszych pączków nie jadłeś. To prawdziwy hit na tłusty czwartek
Wystrzelono rakietę na Księżyc. Nie uwierzysz, co jest w środku
Rosja planuje ofensywę w jednym z obwodów. Ma dać przewagę w negocjacjach
Jak rozpoznać, czy miód jest prawdziwy? Pomoże test zapałki
Zaczyna się. Szymon Hołownia pokazał dokument
Usłyszała na klatce roztrzęsiony głos sąsiadów. Kobieta wezwała policję
Twarde masło? Trik ze szklanką pomoże je zmiękczyć
Jak wyczyścić toster w prosty sposób? Wystarczy zwykły olej
SpaceX ogłasza sukces. Wystrzelono dwa lądowniki księżycowe
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić