Każdy, kto podróżował z dzieckiem lub widział rodzinę z maluchami, wie doskonale, że to nie jest łatwa sprawa. Hałas silnika i wahania ciśnienia w kabinie mogą być naprawdę denerwujące dla małych podróżników. Dlatego rodzice często przytulają dzieci lub po prostu sadzają je na kolanach w trakcie lotu.
Dziecko na kolanach w samolocie
W Europie maluszki poniżej drugiego roku życia mogą siedzieć na kolanach rodziców lub opiekunów, ale gdy tylko znak "pasa bezpieczeństwa" jest włączony, to trzeba dziecko zapiąć, korzystając ze specjalnej szlufki pasa bezpieczeństwa.
Dzieci powyżej dwóch lat muszą zajmować własne miejsce w samolocie. Nie wolno im podróżować na jednym siedzeniu z dorosłą osobą towarzyszącą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych rodzice mogą trzymać swoje dzieci na kolanach bez zapinania pasów bezpieczeństwa przez cały lot. Zaleca się jedynie korzystanie z fotelika samochodowego podczas krytycznych faz lotu, ale nie jest to obowiązkiem. Zdaniem wielu stewardes i ekspertów to niebezpieczne.
Przeciążenie nie jest czymś, przed czym nawet najbardziej kochająca matka lub ojciec może chronić swoje dziecko - powiedziała Sara Nelson, prezeska Stowarzyszenia Stewardes - CWA w rozmowie z The Washington Post.
Internauci są podzieleni. Wiele osób komentuje, że "to absurd". Nie wyobrażają sobie, by nie móc trzymać dziecka na kolanach, gdy jest zdenerwowane podróżą. "Inni patrzyliby na mnie krzywo, gdyby mały płakał, a ja bym go nie przytuliła" - napisała w sieci jedna z matek.
Nie bierz dziecka na kolana w samolocie
Aktywistka postanowiła zaapelować o zmianę prawa w USA. W wywiadzie wspomniała, że zdarzały się katastrofy lotnicze, z których rodzice wychodzili cało, a dzieci niestety nie. Wspomniała m.in. lot z 1994 r., w którym dziecko stojące na kolanach mamy, nie przeżyło wypadku.
Sara Nelson podkreśla, że niezależnie od tego czy samolot jest z USA czy Europy, nawet jeśli w trakcie lotu nie jest włączona sygnalizacja zapięcia pasa, to rodzice powinni oprzeć się pokusie brania dziecka na kolana.
Jej opinię potwierdził Ben Hoffman z Amerykańskiej Akademii Pediatrii. - Najbezpieczniej byłoby, gdyby wszyscy byli zapięci pasami - powiedział.