pogoda
Warszawa
14°
Materiał sponsorowany przez BIODERMA | 

Codzienność z AZS – na co uważać?

Codzienność osób borykających się z AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry, jest trudna. Zmiany skórne i nieprzyjemne dolegliwości – zwłaszcza w postaci uciążliwego świądu – uprzykrzają życie, utrudniając normalne funkcjonowanie. Nie można się jednak poddawać! Wdrożenie leczenia, odpowiedniej pielęgnacji, a także pozbycie się szkodliwych dla skóry nawyków potrafi zdziałać cuda, zmniejszyć objawy choroby i poprawić jakość życia. Jak radzić sobie z AZS? Na co uważać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Codzienność z AZS – na co uważać?
(materiały partnera)

AZS – co to za choroba?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to przewlekła dermatoza o nawracającym charakterze. Typowe dla tego schorzenia są pojawiające się naprzemiennie fazy remisji i zaostrzenia. Odpowiedzialne za powstanie choroby są czynniki genetyczne, środowiskowe oraz immunologiczne. Skóra wykazuje niedobory białek i lipidów, co skutkuje przesuszeniem oraz naruszoną barierę naskórkową.

Zwykle choroba pojawia się w wyniku połączenia wszystkich tych czynników. Nieprawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej, dziedziczenie AZS po rodzicach, nadwrażliwy układ odpornościowy oraz wystawienie skóry na alergeny i drażniące substancje to stan sprzyjający powstaniu choroby.

Kogo w głównej mierze dotyczy AZS?

AZS dotyka głównie dzieci, w tym niemowlęta, a nawet noworodki. W 60% przypadków choroba rozpoczyna się jeszcze przed ukończeniem 1. roku życia! Z kolei u aż 90% pacjentów zdiagnozowano atopowe zapalenie skóry przed 5. rokiem życia. Nic więc dziwnego, że zmiany skórne spowodowane AZS to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u dermatologa dziecięcego.

Choć na AZS w głównej mierze chorują dzieci, schorzenie to nie omija również starszych osób. Szacuje się, że na AZS cierpi ok. 10% dorosłych. Część z nich choruje od dzieciństwa, jednak jest też pewien odsetek osób, u których choroba pojawiła się dopiero w dorosłości.

(materiały partnera)

Jakie są typowe objawy AZS?

AZS objawia się powodującymi duży dyskomfort, widocznymi na skórze zmianami. Ogromna suchość połączona z czerwonymi plamami i towarzyszącymi im grudkami, pęcherzykami, a nawet sączącymi się rankami, oraz bardzo uciążliwe, nasilające się wieczorem i w nocy swędzenie to typowe objawy AZS.

AZS to nie tylko kwestia estetyki – leczenie to konieczność!

Atopowe zapalenie skóry wiąże się nie tylko z powodującymi skrępowanie zmianami skórnymi. Przede wszystkim choroba znacząco pogarsza jakość życia. Nieprzyjemna suchość i ściągnięcie skóry oraz utrudniający zasypianie silny świąd stanowią przyczynę ogromnego dyskomfortu. Pogorszyć się może również stan psychiczny osoby dotkniętej AZS, która z powodu choroby wycofuje się z życia towarzyskiego.

Co więcej, skóra dotknięta AZS ma naruszoną barierę ochronną, przez co nie spełnia swojej podstawowej funkcji – zabezpieczenia przed wnikaniem drobnoustrojów, alergenów oraz szkodliwych substancji. Skóra chorych na AZS jest szczególnie mocno narażona na infekcję i kolonizację bakteriami gronkowca złocistego.

To wszystko sprawia, że w przypadku AZS stała opieka lekarza dermatologa nie jest opcją, a koniecznością! Odpowiednia terapia farmakologiczna pomaga w zmniejszeniu objawów i umożliwia przejście choroby w fazę remisji. Jeśli zauważasz u siebie lub swoich bliskich pierwsze objawy AZS, zgłoś się jak najszybciej do dermatologa.

(materiały partnera)

W jaki sposób wspierać leczenie AZS? Higiena, pielęgnacja i prawidłowe nawyki

Czynniki środowiskowe mają ogromny wpływ na kondycję skóry z AZS i zaostrzenie objawów choroby, dlatego oprócz leczenia dermatologicznego należy przyjrzeć się swoim nawykom związanym z higieną i pielęgnacją. Aby nie pogarszać stanu skóry należy unikać m.in.:

  • alergenów (np. kurzu, sierści, pyłków),
  • szorstkich w dotyku ubrań wykonanych z wełny lub sztucznych materiałów,
  • długich kąpieli,
  • gorącej wody,
  • gwałtownego pocierania skóry,
  • peelingów mechanicznych,
  • chemii gospodarczej,
  • kosmetyków z silnymi surfaktantami w składzie, zwykłego mydła, soli do kąpieli.

Jeśli chodzi o higienę, to zalecane są szybkie prysznice w ciepłej ale nie gorącej wodzie, używanie do mycia żelu lub olejku (np. Atoderm Huile de douche od BIODERMA) bez mydła oraz delikatne osuszanie skóry miękkim ręcznikiem.

Niebagatelne znaczenie ma również systematyczna pielęgnacja, zwłaszcza stosowanie emolientów o działaniu nawilżająco-natłuszczającym, łagodzących przykre objawy, zmniejszających stany zapalne oraz odbudowujących barierę skórną.

Wypróbuj np. serię kosmetyków Atoderm od marki BIODERMA, która została stworzona specjalnie dla skóry suchej, bardzo suchej i z AZS.

Materiał sponsorowany przez BIODERMA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Podejrzane manewry. NATO patroluje Bałtyk
Atak rekina w Morzu Śródziemny. Takie były ostatnie słowa ofiary
Zginęli w katastrofie helikoptera. Na ceremonii puszczono "New York, New York"
Niemcy piszą o Polakach. "Dobry pracownik zarabia 20 000 euro"
Minister Domański otwarcie. To powiedział o zaufaniu do Putina
Dotrze nad Polskę na początku długiego weekendu. Kiepskie wieści na majówkę
Żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Czy Polacy dostaną dzień wolny?
Ma 28 lat i kupił drugi klub. Do tego blisko Polski
Kilkanaście budynków bez prądu. Wszystko przez... węża
Słowa Rafaela Nadala mogły zaskoczyć. "Wcale nie tęsknię"
Polska ma potencjał rozwojowy? Polacy dumni z własnych osiągnięć
Kiedy rusza proces Polki? Zatrzymano ją po przylocie na Wyspy
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić