Nastanie wiosny to moment, w którym przyroda budzi się do życia, ale i rośnie nasz zapał do generalnych porządków. Po kilku miesiącach zimowej aury zmotywowani do pracy zakładamy rękawice i zabieramy się za wiosenne sprzątanie domów. O tym, że warto to robić przekonują najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez cleangang. Istnieje wyraźna korelacja między zadowoleniem z życia Polek i Polaków, a porządkiem w domach oraz częstotliwością sprzątania. Ankietowani, którzy deklarują zadowolenie z życia sprzątają regularnie, co najmniej 2 razy w tygodniu (71,2%), jednak poświęcają na sprzątanie mniej niż 2 godziny tygodniowo (44,6%), a generalne porządki robią co najmniej raz na kwartał (74,5%). Dla porównania, tylko połowa osób o najmniejszym zadowoleniu z życia sprząta przynajmniej 2 razy w tygodniu, a generalne porządki przynajmniej raz w kwartale robi 59,6% z nich.
Jak często sprzątają Polacy?
W większości polskich domów panuje porządek, co jest skutkiem regularnego sprzątania. 67,2% z nas sprząta minimum dwa razy w tygodniu, z kolei rzadko (raz na dwa tygodnie) porządki wykonuje zaledwie 5,3%. Blisko 2/3 Polek i Polaków deklaruje, że miejsce, w którym mieszkają jest czyste i posprzątane, a tylko 1,1% przyznaje się do bałaganu. Polacy wiedzą, że wiosna i święta to zawsze dobra okazja, by doczyścić taras, zajrzeć do szaf czy piwnicy. Niejednokrotnie na osiedlach można zauważyć wręcz narodowe trzepanie dywanów, a to dlatego, że aż 38,2% z nas rusza do zaprowadzenia generalnych porządków co najmniej raz na kwartał.
Główne motywatory sprzątania
To nasze samopoczucie jest głównym motywatorem sprzątania (55%). Czujemy się dobrze, kiedy wokół nas panuje ład i jest czysto. Nie bez znaczenia jest również zdrowie i higiena (41,9%) oraz poczucie, że czysty dom ułatwia samoorganizację (41,1%). Okazuje się, że to właśnie ci, dla których ważną rolę w życiu odgrywa zdrowie sprzątają najczęściej (80,6%). Do negatywnych motywatorów sprzątania można zaliczyć sprzątanie jako przejaw obowiązku (24,2%) oraz "chwycenie za odkurzacz", kiedy lada moment mają odwiedzić nas goście (22,6%).
Jak sprzątamy?
Kiedy mamy się już zabrać się za sprzątanie najmniejszą trudność sprawia nam sięgnięcie po odkurzacz i to właśnie ten jest najczęściej wykorzystywany podczas porządków (79,6%). Chętnie wycieramy też kurze, pierzemy czy czyścimy kuchnię. Do czynności, za którymi nie przepadamy, zaliczamy sprzątanie samochodu zarówno jego wnętrza, jak i mycia karoserii. W gronie mniej lubianych czynności jest również mycie okien, które jest nieodzownym elementem przygotowań do wiosny.
A z czego najczęściej korzystamy podczas sprzątania? 75,3% Polek i Polaków sięga po płyn do mycia naczyń. Duża część korzysta również z płynu do czyszczenia WC (71,9%), szyb i luster (65,1%), tabletek do WC (52,8%) oraz odświeżacza do powietrza (48,2%). Najmniejszą popularnością cieszą się specjalistyczne środki, takie jak płyny do czyszczenia skórzanych powierzchni, fug oraz lodówki. Na stałe w naszych domach zagościły ręczniki papierowe, bez których nie wyobrażamy sobie już sprzątania (70,4%), podobnie jak bez gąbek (67,9%). Co ciekawe mop płaski powoli wypiera tradycyjny sznurkowy, po który sięgamy już rzadziej. Nowa technologia nie jest jeszcze zbyt popularna w polskich domach, bowiem listę zamyka odkurzacz automatyczny, z którego korzysta zaledwie 15,3% respondentów.
W Polsce sprzątają głównie kobiety
Badanie przeprowadzone przez Cleangang pokazuje również, że sprzątanie jest wciąż domeną kobiet. Aż 61,7% z nich odpowiedziało "sprzątam tylko ja" lub "sprzątam głównie ja". Dla porównania w ten sam sposób odpowiedziało tylko 30,3% mężczyzn. W ciągu całego życia Polki poświęcają średnio około 13 399 godzin, co daje ponad półtora roku, podczas, gdy Polacy spędzają 10 445 godzin na sprzątaniu.
Sprzątanie last minute
Święta tuż tuż, a ty nie wiesz, kiedy zleciały ostatnie dni? Nadrzędną zasadą w sprzątaniu jest zachowanie spokoju i przygotowanie planu działania, niezależnie czy porządki masz rozłożone na kilka dni czy wszystko musisz zrobić jednego dnia. Oto kilka rad, które pozwolą ci zapanować nad świątecznym sprzątaniem.
1. Nie rób wszystkiego sam/sama. To nie zawsze jest możliwe, ale w przypadku większych gospodarstw domowych postaw na pracę zespołową. Najlepiej rozdziel obowiązki między wszystkich domowników, tak by każdy sprzątał pomieszczenie, w którym najczęściej przebywa. Pamiętaj, aby zaangażować w prace również dzieci np. przy układaniu zabawek lub przecieraniu wilgotną ściereczką łatwo dostępnych powierzchni.
2. Zrób harmonogram. Zacznij od miejsc, których sprzątnięcie zajmie najwięcej czasu (np. czyszczenie kabiny prysznicowej) i sukcesywnie przechodź do tych które zajmą mniej czasu. Pamiętaj, że sprzątanie to nie lada wysiłek fizyczny i w jego trakcie tracisz sporo energii - zaplanuj to z głową, aby przede wszystkim się nie przemęczyć i w trakcie nie stracić motywacji.
3. Mycie okien. Do mycia okien najodpowiedniejszy jest pochmurny dzień, ponieważ ostre słońce sprawia, że powierzchnia szyb ekspresowo wysycha i powstają smugi. Dlatego warto przy harmonogramie warto brać pod uwagę pogodę. Ułatwi to pracę i wyeliminuje frustracje.
4. Nie sprzątaj w stresie i na akord - włącz ulubioną muzykę lub podcast bo…
5. … nic się nie stanie jeśli nie zdążysz. Nikt nie ma prawa cię oceniać. Posprzątaj tyle, ile masz na to czasu i siły i pamiętaj - najważniejszy jest czas spędzony z rodziną a nie to czy całe mieszkanie perfekcyjnie lśni.
O CLEANGANG: Cleangang to nowa na polskim rynku marka, a jednocześnie społeczność, która chce zmienić postrzeganie sprzątania. Logo cleangang z dumą nosi ponad 450 produktów do czyszczenia, prania i zmywania. Dzięki nim dbanie o dom staje się łatwiejsze i szybsze, a ich wysoka skuteczność pozwala - w duchu zrównoważonego rozwoju - przedłużyć żywotność ubrań, butów, mebli i domowych sprzętów. Cleangang to nie tylko wysoka jakość w konkurencyjnej cenie, ale i nieszablonowe opakowania i unikalne, zaprojektowane w domach perfumeryjnych zapachy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.