Jak uzyskać dofinansowanie do rekuperacji?
Od roku 2022 procedura ubiegania się o dotację z programu "Czyste Powietrze" na zakup rekuperacji stała się bardziej przyjazna dla chętnych i uproszczona. Możesz teraz otrzymać wsparcie finansowe w postaci tradycyjnej dotacji lub dotacji z kredytem do spłaty kapitału.
W celu złożenia wniosku o dofinansowanie, w pierwszej kolejności należy skontaktować się z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który działa w Twoim regionie i jest odpowiedzialny za przyjmowanie wniosków. W niektórych przypadkach urząd gminy, w którym obecnie przebywasz, może także akceptować wnioski, jeśli posiada porozumienie z WFOŚiGW.
Aby zakwalifikować się do otrzymania wsparcia na rekuperację, Twoje roczne dochody nie mogą przekroczyć 100 000 złotych. Osoby o wyższych dochodach nadal mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, odliczając koszty zakupu i montażu systemu od swojego dochodu, co przekłada się na niższe podatki. Dlatego warto zainteresować się tym programem i zadbać nie tylko o czyste powietrze, ale także o swoje finanse.
Poziom dofinansowania – ile środków można otrzymać?
Dotacje na zakup i montaż rekuperacji wynoszą 30% lub 60% całkowitego kosztu, w zależności od Twojej sytuacji. W pierwszym przypadku maksymalna kwota wsparcia wynosi 5 000 złotych, a w drugim aż 10 000 złotych. Wyższa stawka dotacji przysługuje gospodarstwom domowym o ograniczonych dochodach, które nie przekraczają:
● 1 564 złotych miesięcznie w przypadku gospodarstw wieloosobowych;
● 2 189 złotych miesięcznie w przypadku gospodarstw jednoosobowych.
Aby dowiedzieć się więcej o szczegółowych kryteriach wyboru rekuperatora i upewnieniu się, że Twoje rozwiązanie spełnia te wymogi, warto zajrzeć na oficjalne strony internetowe popularnych producentów, np. rekuperacja Alnor. W niektórych sytuacjach istnieje także możliwość otrzymania prefinansowania na zakup rekuperacji w ramach programu "Czyste Powietrze Plus". Druga część dofinansowania od rządu powinna być wypłacona w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji w tym zakresie, skonsultuj się z urzędnikiem z WFOŚiGW.
Pamiętaj również, że rekuperacja powinna zostać zaprojektowana przez doświadczonego specjalistę, który dopasuje system do charakterystyki konkretnego budynku i potrzeb domowników.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.