Wielu uczniów stresuje się egzaminem ósmoklasisty. Nic w tym dziwnego – to pierwszy duży egzamin w życiu ucznia i niektórzy nawet nie wiedzą, jak powtórzyć tak dużą partię materiału. I choć egzaminu ósmoklasisty nie można oblać, to lepszy wynik otwiera więcej możliwości – pozwala dostać się do wymarzonego liceum lub technikum. Warto więc przyłożyć się do nauki i dać z siebie wszystko. Dzięki temu przez następne lata masz szansę uczyć się w szkole, którą wybierzesz. Jest jeszcze jedna zaleta sumiennej nauki do egzaminu ósmoklasisty – dowiesz się, jak się skutecznie uczyć! Taka wiedza będzie bardzo przydatna w liceum, podczas nauki do matury, a potem – na studiach.
Jak zaplanować naukę do egzaminu ósmoklasisty w domu?
Choć teraz egzamin ósmoklasisty wydaje Ci się trudną przeszkodą, z perspektywy czasu na pewno uznasz, że nie było powodu do stresu! Skoro szukasz informacji o tym, jak się do niego przygotować, z pewnością poważnie podchodzisz do tematu, a to bardzo ważne. Pamiętaj, by w razie trudności szukać pomocy i to jak najszybciej – zwróć się z trudnym tematem do znajomych ze szkoły, do nauczycieli lub zapytaj rodziców o możliwość pójścia na korepetycje. A jak planować swoją naukę w domu?
1. Sprawdź, jakie metody nauki są dla Ciebie najlepsze
Różne osoby mają różne sposoby nauki i jest to zupełnie normalne – coś, co znakomicie sprawdza się w przypadku Twoich znajomych, może być zupełnie nieskuteczne dla Ciebie. Na początku wypróbuj różne metody nauki – sporządzaj notatki, czytaj na głos i powtarzaj materiał ustnie, przygotowuj plakaty, oglądaj edukacyjne filmiki video, poproś kogoś o zadanie pytań do materiału, zaznaczaj kolorami ważne informacje. Ucz się w ciszy i przy muzyce, rano i wieczorem. Oceń, które metody są dla Ciebie najskuteczniejsze i stosuj je najczęściej, jednak pamiętaj, że warto zmieniać metody, by powtarzać materiał na różne sposoby – to ułatwia zachowanie uwagi i zapamiętywanie, ponieważ wówczas angażujesz w proces nauki różne zmysły.
2. Przygotuj materiały do nauki
Podręczniki oraz repetytorium ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów to Twoje podstawowe wyposażenie do powtórek. Możesz także korzystać ze swoich notatek, książek z biblioteki lub wiedzy znalezionej w sieci. Przygotuj te materiały na samym początku i unikaj przesadnego zasypywania się dodatkowymi stosami książek – i tak nie zdążysz przeczytać absolutnie wszystkich, a nadmiar materiałów przytłoczy Cię i poskutkuje poczuciem zagubienia. Poszukiwanie coraz to nowszych materiałów będzie tylko stratą czasu. Zadbaj o to, by repetytorium ósmoklasisty było aktualne i zawierało nie tylko wiedzę, ale również arkusze do uzupełniania.
3. Wykonaj plan nauki
Plan nauki to Twój największy sprzymierzeniec. Spróbuj wykonać go dość szczegółowo. Sprawdź, ile tematów z poszczególnych przedmiotów musisz przerobić i oceń, ile czasu Ci to zajmie. Możesz nawet rozpisać, w które dni będziesz uczyć się konkretnych tematów. Zaplanuj również czas na rozwiązywanie próbnych arkuszy egzaminacyjnych oraz czas na powtórki. Unikaj tworzenia przesadnie ambitnego planu, np. 2-3 godzin nauki dziennie. Zmęczenie szybko weźmie górę, a przecież musisz jeszcze uczyć się na zajęcia i wykonywać prace domowe. Zaplanuj np. pół godziny nauki codziennie i dłuższe sesje nauki w weekendy. Możesz powiesić plan w widocznym miejscu, by zawsze mieć go pod ręką.
Wykonanie takiego planu ma kilka ważnych zalet: pokazuje Ci, co musisz zrobić (i nie tracisz czasu na zastanawianie się, czy powtarzać dziś matematykę, czy angielski), motywuje, jasno wskazując Twój postęp, a do tego daje pewność, że zdążysz z materiałem i nie pominiesz żadnego ważnego tematu. Nie zniechęcaj się potknięciami – plan to tylko wskazówka. Jeśli jednego dnia nie powtórzysz zaplanowanego materiału, możesz nadrobić go w inne dni.
4. Mieszaj różne metody nauki, rozwiązuj arkusze i zapamiętuj informacje
Dzięki temu masz szansę lepiej przyswoić materiał. Ucz się, sporządzając notatki i zakreślając ważne informacje, rób plakaty i mapy myśli, ucz się samodzielnie lub z przyjaciółmi. Powtarzaj materiał na głos lub nawet nagrywaj się na dyktafon i odsłuchuj w wolnej chwili. Pamiętaj także o rozwiązywaniu arkuszy próbnych – dzięki temu nie tylko się uczysz, ale także oswajasz się z formą arkusza. W efekcie nic nie zaskoczy Cię podczas prawdziwego egzaminu. Warto od czasu do czasu mierzyć czas podczas rozwiązywania arkusza, by mieć pewność, że zmieścisz się w limicie.
5. Pamiętaj o powtórkach
Powtórki wzmacniają nasze połączenia nerwowe w mózgu i wpływają na to, że zapamiętujemy materiał na dłużej. Dlatego to takie ważne, by wracać również do tych tematów, które już zdążyliśmy przerobić. Czasem wystarczy dosłownie kilka minut, by przeczytać dany temat w podręczniku lub repetytorium ósmoklasisty i odświeżyć sobie pamięć. Powtórki są także wskazane dla własnego komfortu – upewnisz się, że wszystko pamiętasz, a to na pewno doda Ci pewności siebie.
6. Nie zapomnij o wypoczynku!
Przygotowania do egzaminu to duży wysiłek, zwłaszcza gdy dochodzi do nich stres oraz konieczność przygotowywania się do bieżących obowiązków szkolnych. Pamiętaj, by rozsądnie podzielić swój czas na naukę i wypoczynek. Wysypiaj się – to właśnie w czasie snu nasz mózg porządkuje informacje, które przyswoił w ciągu dnia. Odżywiaj się zdrowo, by mieć energię do nauki (być może przygotowywanie zdrowych posiłków stanie się Twoją odskocznią od książek i zadań?). Pij dużo wody i codziennie poświęć trochę czasu na aktywność fizyczną – choćby spacer lub ćwiczenia w domu. Dzięki temu zadbasz o równowagę w swoim życiu i dużo lepiej zniesiesz obciążenie, jakim jest egzamin. Zauważysz także, że nauka lepiej Ci idzie i masz bardziej pozytywne nastawienie.
Nauka do egzaminu ósmoklasisty w domu to wyzwanie dla każdego ucznia, jednak ten wysiłek może się opłacić. Przygotuj plan i materiały (notatki, podręczniki, repetytorium ósmoklasisty oraz próbne arkusze) – i do dzieła! Z pewnością sprostasz temu zadaniu najlepiej, jak potrafisz. Z odpowiednim podejściem i wysiłkiem z pewnością osiągniesz świetne wyniki na egzaminie ósmoklasisty. Pamiętaj, że każdy dzień spędzony na nauce się liczy – i zbliża Cię do osiągnięcia celów!
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.