Jak podwyższyć kwotę swojego świadczenia? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków. Na szczęście istnieje kilka sposobów, jak to zrobić.
Jeśli jesteś seniorem urodzonym przed 1 stycznia 1949 roku, przeliczenie emerytury może być dla ciebie prostsze, jeśli masz starą legitymację ubezpieczeniową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Informacje zawarte w tym dokumencie mogą pozwolić na ponowne przeliczenie emerytury, co wpłynie na jej podniesienie. W przypadku braku dokumentów z zakładu pracy legitymacja ubezpieczeniowa może okazać się nieoceniona.
Emerytura wzrośnie nawet o 15 proc.
Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski wskazał jednak, że najlepszym sposobem na zwiększenie emerytury jest... dłuższa praca.
Najważniejsza zachęta do wydłużania aktywności ekonomicznej i odraczania emerytury jest jednak zaszyta bezpośrednio w systemie emerytalnym. Pozwala to bowiem uzyskać znacznie wyższą emeryturę. Jeden rok później, to w ostatnich latach nawet 10-15 proc. wyższa kwota - tłumaczył Paweł Żebrowski, cytowany przez Radio Zet.
Praca do 70. roku życia według twórcy systemu emerytalnego
Tymczasem prof. Marek Góra, współtwórca obecnego systemu emerytalnego, przekonuje, że minimalny wiek emerytalny trzeba podnieść.
Czytaj także: Fatalnie. Podwyżki cen w InPoście od listopada 2024
Podkreśla, że system emerytalny jest zaprojektowany w taki sposób, aby zachęcać do jak najdłuższej aktywności zawodowej. Dłuższa praca przekłada się na wyższe świadczenie emerytalne.
Warto zatem zastanowić się nad podniesieniem wieku emerytalnego i skorzystaniem z możliwości ponownego przeliczenia świadczenia na podstawie dokumentów, które mamy w swoich szufladach.
Każdy z tych kroków może przyczynić się do zwiększenia naszej emerytury, zwiększając tym samym nasz komfort życia na emeryturze.