W piątek (31 maja) w serwisie Polskiej Agencji Prasowej pojawiła się depesza "Premier RP Donald Tusk: 1 lipca 2024 r. zacznie się w Polsce częściowa mobilizacja". Agencja przekazała jednak, że nie jest to prawdziwa informacja i sprawa jest wyjaśniana.
Fałszywa depesza PAP. ABW: Prawdopodobnie rosyjski cyberatak
Jacek Dobrzyński, rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych przekazał, iż doszło prawdopodobnie do cyberataku, którego autorami są Rosjanie. - W związku z prawdopodobnie rosyjskim cyberatakiem na Polską Agencję Prasową i podaniem dezinformujących wiadomości o rzekomej mobilizacji w Polsce, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji podjęła natychmiastowe działania - napisał Dobrzyński.
Depesza PAP w sprawie częściowej mobilizacji jest nieprawdziwa. Rozpoczęliśmy pilne wyjaśnianie sprawy. Wszystko wskazuje na cyberatak i zaplanowaną dezinformację! O kolejnych ustaleniach będę informował na bieżąco - przekazał z kolei Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji.
Informacje o fałszywej depeszy na stronie PAP skomentował również szef BBN, Jacek Siewiera. Wskazał na jeden, kluczowy szczegół. - Rzeczypospolitej mobilizacje zarządza Prezydent, w trybie wskazanym w art. 136 Konstytucji. Nawet w tej kwestii są błędne. Jestem w kontakcie z Rządem w tej sprawie - napisał Siewiera.
Zobacz również: Atak rosyjskich hakerów w Teksasie. Sprawę bada FBI
Polska Agencja Prasowa podkreśliła, że nie jest źródłem informacji o mobilizacji. Depesza nie powstała w agencji, nie została napisana ani nadana przez dziennikarzy PAP. Fałszywe depesze zostały anulowane. W sprawę został zaangażowany premier Donald Tusk.
Kolejny, bardzo groźny atak hakerski dobrze ilustruje rosyjską strategię destabilizacji w przeddzień wyborów europejskich. Polskie służby są przygotowane i działają pod nadzorem ministrów spraw wewnętrznych i cyfryzacji. Coraz wyraźniej widać, jak ważne są dla nas te wybory - napisał szef rządu na X.
Trwa wyjaśnianie, jak doszło do ataku. Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądała treść fałszywej depeszy.
Artykuł jest aktualizowany!
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.