Masz takie marzenie – w sobotę zamiast odkurzać całe mieszkanie, chcesz usiąść na kanapie i odpocząć.
To marzenie warte jest ok. 2 tysięcy złotych – tyle trzeba, żeby kupić dobry robot odkurzający. Wystarczy go zaprogramować, żeby sprzątał, gdy nie ma nikogo w domu.
Dwa tysiące złotych to mało i dużo. Mało, jak się pomyśli, że przecież zarabiasz i powinno wystarczyć na życie, i na takie ekstra wydatki.
Dużo, jak się zaczniesz zastanawiać, ile czasu musisz oszczędzać, żeby tyle zebrać. Szczególnie że z tym oszczędzaniem to nie zawsze idzie tak, jakbyśmy chcieli. Zawsze jakoś tak wyjdzie, że na koniec miesiąca raczej jest mniej niż więcej.
Kiedyś było trochę łatwiej. Kiedy królowała gotówka, zawsze w kieszeni zostawało trochę drobnych i można je było wrzucić do skarbonki lub nawet do słoika na lodówce, pełniącego tę rolę. Teraz częściej płacimy kartą lub telefonem, bo są zawsze pod ręką.
Pytanie więc, jak oszczędzić na odkurzacz, a jeszcze bardziej istotne pytanie, zawarte w tytule – jak oszczędzić na odkurzacz… nie oszczędzając? I to w pół roku?
Jest na to sposób. A konkretnie – to usługa w aplikacji Santander mobile, która ci w tym pomoże.
Magia końcówek
Zanim jednak o aplikacji – trochę matematyki. Mamy do odłożenia 2 tysiące złotych w 6 miesięcy. To oznacza, że w każdym miesiącu musi na koncie zostać 333,34 zł. Dużo, ale jednorazowo może być dużo większy problemem, żeby "wykroić" z budżetu prawie 350 złotych.
I teraz – gdybyśmy żyli parę lat wcześniej i oszczędzali monety w skarbonce, potrzebowalibyśmy na przykład 67 pięciozłotówek, żeby zebrać wspomnianą miesięczną część na odkurzacz. Zakładając, że średnio przynajmniej dwa razy dziennie, gdzieś, coś kupujemy, jest to dość realne. Jak?
Jak działa elektroniczna skarbonka
Przyjrzyjmy się dokładnie, jak to działa na przykładzie konta osobistego i aplikacji Santander mobile. Dodajmy, że konto to można teraz założyć wygodnie przez internet i skorzystać z aktualnych promocji.
Jeśli już masz konto to kartą lub BLIKIEM płacisz za swoje zakupy.
Niemal każda cena w sklepie ma jakąś końcówkę – 3,50 albo 135,20 albo 46,98 itd. Kiedy płacimy, bank zaokrągla tę płatność i tę końcówkę automatycznie odkłada na specjalne subkonto (każdą transakcję widzimy w historii naszego konta).
Z tych przykładowych transakcji pozostaje więc przelane na osobne konto: 50 groszy, 80 groszy albo 2 grosze. Za każdym razem – i praktycznie niezauważalnie dla płacącego. Te kwoty można zwiększyć, ustawiając w aplikacji mnożnik od x2 do x10.
Przy takim "turbooszczędzaniu" już po kilku wizytach w sklepie zobaczymy konkretne kwoty na rachunku Moich Celów. W naszym przykładzie zebrałoby się maksymalnie nawet 13,20 zł!
Tu ważna sprawa – w systemie oszczędzania końcówek biorą udział płatności kartą do konta oraz BLIKIEM, a więc zakupy przez internet z wykorzystaniem tego systemu płatności to również sposób na oszczędzanie.
Opcją w ofercie Santander Bank Polska jest zasilanie rachunku do oszczędzania – ale to niczym się nie różni od "normalnego" oszczędzania. Przydać się mogą natomiast wpłaty automatyczne. Ustalamy, ile i którego dnia pieniądze mają się odkładać. Przelew zrobi się sam w określonym terminie i wysokości.
Ustaw cele – i je osiągaj
Żeby łatwiej zaoszczędzić na wspomniany robot odkurzający, ściągamy więc aplikację Santander mobile, zakładamy konto (bez wychodzenia z domu, wszystko dzieje się online, a umowę dostarcza kurier).
W aplikacji wybieramy "Moje cele" i jako nasz cel wpisujemy "Robot odkurzający". Kwota docelowa – 2000 zł. Metoda oszczędzania? "Końcówki transakcji". Mnożnik? Powiedzmy – na początek 5x, jak będzie za dużo, to zmienimy później.
Zapisujemy cel – i do dzieła. Od teraz przy każdym zakupie kartą lub BLIKIEM końcówka (pomnożona przez 5) trafia na konto oszczędnościowe. Raz 2 złote, raz 5. Będzie różnie, ale nawet nie zobaczysz, jak szybko uzbiera się ustalona kwota.
Aplikacja Santander mobile przypomni oczywiście, że cel osiągnięto. Wtedy kupisz odkurzacz i… będziesz oszczędzać dalej, bo funkcja zaokrąglania końcówek wciąż będzie działać.
Takich celów możesz ustawić wiele. Od małych po duże. Łatwo i właściwie – samo! Tak właśnie wygląda oszczędzanie bez… oszczędzania.
Krzysztof Mirończuk
* Rachunek Moich celów to rachunek do celowego oszczędzania. Szczegółowe informacje o Moich Celach i sposobie ich dodawania na Santander.pl/cele.
Santander mobile i Santander internet są usługami bankowości elektronicznej. Konto to rachunek płatniczy. Transakcja kartą to m.in. transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności bezgotówkowych. Płatność BLIK/płatność zbliżeniowa BLIK to płatność za towary lub usługi w punkcie usługowym lub w sklepie internetowym. Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem na santander.pl/PAD oraz w placówkach banku. Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach dostępne są na stronie santander.pl oraz pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą danego operatora). Stan na 29.05.2023 r.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.