Ubezpieczenie OC to twój obowiązek!
Posiadanie auta wiąże się z wieloma obowiązkami, a jednym z nich jest wykupienie OC komunikacyjnego. Nie traktuj tego jak zbędnego wydatku. Ubezpieczenie samochodu od odpowiedzialności cywilnej chroni cię przed finansowymi konsekwencjami szkód, które możesz spowodować swoim pojazdem.
Załóżmy, że dojdzie do wypadku, w którym poszkodowany odniósł obrażenia, w wyniku których przeszedł przez leczenie i rehabilitację, a jego pojazd uległ uszkodzeniu. Jeżeli masz OC, ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty z tego tytułu do wysokości minimalnych sum gwarancyjnych, a te są bardzo wysokie. Od 6 listopada 2024 roku wynoszą odpowiednio 6,45 mln euro dla szkód osobowych i 1,3 mln euro dla majątkowych. Zatem nie Ty jako sprawca zapłacisz za naprawę szkód, tylko Twój ubezpieczyciel.
Uwaga: wspomniane sumy obowiązują dla jednego zdarzenia, a nie jednego poszkodowanego. Jeśli tych poszkodowanych jest więcej, to suma gwarancyjna wynosi tyle samo.
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC?
W przypadku polisy OC każde towarzystwo musi zapewnić taki sam minimalny zakres ochrony. To jednak nie oznacza, że cena powinna być jedynym czynnikiem decyzyjnym w wyborze ubezpieczyciela. Warto stawiać na te zakłady ubezpieczeń, które są znane, cenione i od lat działają na polskim rynku.
Jeśli zamierzasz podróżować za granicę własnym autem, sprawdź zasady wydawania Zielonej Karty, czyli dokumentu, który potwierdza, że masz wykupione samochodowe OC w Polsce. Musisz ją mieć, jeśli wybierasz się swoim autem, np. do Tunezji, Albanii czy Maroka. Część ubezpieczycieli wymaga opłaty za jej wydanie, ale nie wszyscy – zwróć na to uwagę.
Zainteresuj się również tym, czy w ramach OC u danego ubezpieczyciela masz możliwość korzystania z systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkody, ponieważ nie każde towarzystwo do niego należy. Jeśli w wypadku to ty jesteś poszkodowanym, BLS pozwala zgłosić wyrządzoną szkodę do twojego ubezpieczyciela zamiast do sprawcy. Warto zaznaczyć, że dotyczy to tylko wybranych zdarzeń.
Niektóre firmy w cenie OC zapewniają podstawowy wariant ubezpieczenia assistance i taką pomoc, jak np. holowanie czy naprawę pojazdu, aby dało się nim dojechać do warsztatu. To również bardzo przydatny element oferty.
Nie tylko OC – jakie wybrać dobrowolne ubezpieczenia pojazdu?
OC to konieczność, ale warto postawić na szerszą ochronę ubezpieczeniową. Jeśli spowodujesz komuś szkodę, to koszty jej naprawy zostaną pokryte z twojej polisy OC, ale za zniszczenia w twoim pojeździe musisz już zapłacić z własnych środków. Aby tego uniknąć, postaw na dodatkowe ubezpieczenie autocasco. Zakres tej polisy zależy od umowy zawartej z towarzystwem – nie jest narzucony przez przepisy.
Poza tym weź pod uwagę assistance. Dzięki tej polisie możesz skorzystać z pomocy ubezpieczyciela, kiedy np. przydarzy ci się wypadek, awaria pojazdu lub zabraknie paliwa. Pomoc może obejmować m.in. holowanie, naprawę samochodu czy auto zastępcze.
Kolejną propozycją jest NNW, które obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków. Otrzymasz świadczenie, jeśli w wyniku wypadku doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Podsumowując, jakie jest najlepsze ubezpieczenie samochodu? Takie, które odpowie na wszystkie twoje potrzeby i będzie cię chronić przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Dlatego warto postawić na to, aby miało szeroki zakres. Wykup nie tylko obowiązkowe OC, ale również dobrowolne formy ubezpieczeń komunikacyjnych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.