Materiały wykończeniowe na dach skośny najczęściej mają formę arkuszową lub drobnowymiarową. Poszczególne typy rozwiązań są zróżnicowane przede wszystkim ze względu na ciężar.
Jakie są rodzaje materiałów wykończeniowych na dachy skośne?
Dachy skośne stwarzają duże możliwości w zakresie doboru materiału wykończeniowego. Pokrycia wybierane na znacznie nachylone względem podłoża połacie to przede wszystkim:
- blachodachówka – stalowe wykończenie w formie modułowej, imitujące klasyczne dachówki ceramiczne.
- dachówka cementowa – pokrycie o znacznym ciężarze, przypominające cenione elementy na bazie gliny;
- dachówka ceramiczna – tradycyjny materiał, charakteryzujący się najlepszymi parametrami technicznymi i najdłuższą trwałością;
- blacha trapezowa – lekkie wykończenie w arkuszowej formie, cechujące się przetłoczeniami w kształcie trapezu, przeznaczone przede wszystkim dla wielkopowierzchniowych połaci.
Z czego wynikają wysokie parametry użytkowe dachówek ceramicznych?
Dachówki ceramiczne powstają w procesie wypalania mieszanki na bazie naturalnej gliny. Skład i forma masy oraz wysoka temperatura produkcyjna zapewniają gotowym elementom zwartą strukturę, uodparniają je na nasiąkanie wodą oraz działanie cyklicznego zamrażania i rozmrażania. Pojedyncza dachówka ceramiczna jest ciężka i sztywna. Dzięki temu całe wykończenie dachu nie jest podatne na podrywanie przez wiatr, a przy tym nie ulega uszkodzeniom na skutek uderzeń gradu. Warto pamiętać, że znaczna wytrzymałość dachówek chroni je przed uszkodzeniami także w przypadku, gdy na dachu są prowadzone prace przeglądowe lub konserwacyjne.
Dachówki ceramiczne nie zmieniają swojego wyglądu nawet po wielu latach ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Elementy te zachowują oryginalną formę przez wiele dziesiątek sezonów eksploatacji budynku. Warto pamiętać, że minimalna trwałość pojedynczej dachówki jest zbliżona do projektowanego okresu użytkowania obiektu, który wynosi 50 lat.
Wykończenie ceramiczne na dach jest dostępne w szerokiej gamie kolorów oraz form. Dachówki mogą mieć tradycyjne obłe kształty, pasujące do budynków utrzymanych w klasycznym klimacie, ale równie dobrze charakteryzować się nowoczesną, płaską formą. W asortymencie wyrobów tego typu są elementy zarówno o tradycyjnych czerwonobrązowych barwach, jak i ciemne dachówki, bardzo dobrze podkreślające charakter modernistycznych budynków typu stodoła lub willa. Co bardzo istotne, wykończenie ceramiczne może być barwione w masie, mieć barwiącą powłokę z refleksami albo pozbawioną połysku.