Materiał sponsorowany przez W.KRUK | 
aktualizacja 

Jakie są rodzaje zapięć kolczyków i jak wybrać odpowiednią biżuterię dla siebie?

Jaki rodzaj zapięcia wybrać, aby codzienne zakładanie i zdejmowanie biżuterii nie przysparzało problemów, a kolczyki były twarzowe?

Jakie są rodzaje zapięć kolczyków i jak wybrać odpowiednią biżuterię dla siebie?
(Adobe Stock)

Jesteś miłośniczką kolczyków? Z pewnością wiesz, że od rodzaju zapięcia kolczyków zależy to, jak prezentują się na uszach oraz czy są wygodne w codziennym użytkowaniu. Jakie są rodzaje zapięć kolczyków i jak wybrać model, który będzie dla nas twarzowy, a równocześnie komfortowy w użyciu? Zespół W.KRUK spieszy z odpowiedzią! Przedstawiamy popularne rodzaje zapięć kolczyków i modele, w których są najczęściej stosowane.

Sztyfty

Zapięcie typu sztyft najczęściej występuje w niewielkich, delikatnych wzorach oraz kolczykach wiszących. Zapięcie posiada cienki trzpień i zatyczkę, która dociska kolczyk i zapobiega wyślizgnięciu się biżuterii z ucha. Tzw. motylek może być wykonany z metalu lub silikonu. Zapięcie jest proste w obsłudze i gwarantuje, że kolczyk będzie trzymał się na miejscu, nawet podczas większej aktywności.

Komu pasują kolczyki sztyfty? Niewątpliwą zaletą tego modelu jest jego delikatność i wygoda noszenia. Stabilne i pewne zapięcie chętnie wybierane jest przez osoby aktywne oraz fanki modnych wieloelementowych stylizacji, w których kilka kolczyków znajduje się na jednym uchu. Boisz się, że zgubisz niewielką biżuterię lub maleńką zatyczkę? Zadbaj o odpowiedni sposób przechowywania biżuterii!

Zatrzask - zapięcie typu "klik"

Sztyft zatrzaskowy to zapięcie stosowane m.in. w kolczykach kołach. Są to zazwyczaj mniejsze lub średnie modele, w tym minimalistyczne kolczyki srebrne lub złote oraz biżuteria wysadzana kamieniami lub z dodatkową ozdobą w formie zawieszki. Jak działa sztyft zatrzaskowy? W tym przypadku mamy do czynienia ze schowaną w tylnej części kolczyka zapadką. Wystarczy, że wsuniesz ruchomy element do środka i klikniesz. Kolczyk na pewno nie wysunie Ci się z ucha. Taki typ biżuterii pięknie prezentuje się przy pociągłych rysach twarzy oraz w przypadku krótkich fryzur za ucho, dodając elegancji i klasy każdej stylizacji.

Bigle

Inne popularne zapięcie kolczyków to tzw. bigiel, czyli delikatnie zagięty sztyft, który należy przełożyć przez dziurkę w uchu. Jest on charakterystyczny dla kolczyków długich i wiszących. Bigle to dość pojemna kategoria, która obejmuje różne rodzaje zapięć kolczyków. Czym się od siebie różnią?

Bigiel otwarty

Klasyczny bigiel otwarty nie posiada zatyczki ani zatrzasku, przez co łatwo go zgubić. Elegancka biżuteria wymaga ostrożności i uwagi podczas noszenia. Jeśli chcesz zyskać większy komfort, możesz zabezpieczyć kolczyki niewidoczną silikonową zatyczką, dostępną w W.KRUK.

Projektanci biżuterii zdając sobie sprawę z uroku, ale małej praktyczności tego rodzaju zapięcia, wprowadzili pewne modyfikacje, które nie zmieniając urody kolczyków, zapewniają większy komfort noszenia.

Bigiel zamknięty

Pierwszą z nich jest tzw. bigiel zamknięty. Na czym polega różnica? Metalowy, wygięty sztyft również przechodzi przez płatek ucha, ale w tej wersji otrzymuje zapięcie w formie pętelki. Często stosowany jest jako zapięcie klasycznych modeli jak kolczyki z pojedynczymi kamieniami w minimalistycznej oprawie w formie łapek.

Bigiel angielski klasyczny

Jeśli wolisz pewne, ale bardziej subtelne rozwiązania możesz postawić na zapięcie angielskie zatrzaskowe. W tej wersji zagięty sztyft również przekładasz przez dziurkę w uchu, a następnie blokujesz go z tyłu za pomocą metalowego zapięcia z klapką. Zapięcie angielskie zwiększa komfort noszenia, a równocześnie prezentuje się bardzo elegancko.

Bigiel angielski lira

Kolejną propozycją jest bigiel angielski typu lira. W tym przypadku sztyft przypomina kształtem lirę i ma wbudowane zawiasy z ruchomym elementem. Cały mechanizm znajduje się za uchem, dzięki czemu biżuteria jest świetnie wyeksponowana, a Ty zyskujesz pewność, że jej nie zgubisz. Bigiel angielski typu lira świetnie sprawdza się w przypadku drobnych modeli i eleganckich projektów. Często w taki sposób zapinania wyposażone są kolczyki złote lub biżuteria z kamieniami szlachetnymi.

Klipsy

Zapięcie klipsowe, wbrew nazwie, przeznaczone jest dla osób, które mają przekłute uszy. Mechanizm zbudowany jest ze sztyftu, który przechodzi przez dziurkę uchu oraz klapki-klipsa, która dociska biżuterię z drugiej strony. Zapięcie na nacisk sprawia, że kolczyk dobrze przylega do ucha i ładnie się prezentuje. Klips stosowany jest głównie w przypadku dużej, wyrazistej biżuterii. To idealny wybór w przypadku pewnych siebie kobiet, które chcą podkreślić biżuterią makijaż i rysy twarzy lub postawić na mocny akcent stylizacji.

Kolczyki przeciągane

Przy tym rodzaju zapięcia kolczyk połączony jest ze sztyftem za pomocą długiego łańcuszka o delikatnym splocie. Sztyft umieszczamy w uchu i przeciągamy tak długo, aż kolczyk będzie na swoim miejscu. W zależności od modelu może to być element ozdobny, umieszczany na środku ucha lub dłuższy łańcuszek, który zatrzymujemy w połowie. W obu przypadkach kolczyki przeciągane są świetnie wyważone, przez co dodatkowe zapięcie nie jest konieczne. Kolczyki przeciągane świetnie prezentują się noszone do eleganckich stylizacji przy upiętych włosach. Możesz nosić je klasycznie lub postawić na pojedynczy element, co świetnie wpisuje się w trend asymetrii. Ten model szczególnie polecamy osobom aktywnym, które cenią lekką i wygodną biżuterię.

Szarnir

Szarnir to rodzaj zapięcia charakterystyczny dla lekkiej biżuterii np. kolczyków ażurowych lub kół. Zapięcie składa się ruchomego lub statycznego pręcika, który przekładasz przez dziurkę na płatku ucha, a następnie wkładasz do wklęsłego elementu w kształcie rurki po przeciwległej stronie ucha, zamykając w ten sposób okrąg. Zapięcie jest stabilne i całkowicie niewidoczne, a Ty możesz cieszyć się komfortem i uczuciem lekkości.

Kreol

Kolczyk może posiadać także zapięcie typu kreol. Jest ono dość podobne do szarniru i często wykorzystywane w przypadku kolczyków kół. W tym przypadku zapięcie posiada zapadkę pomiędzy dwoma wypustkami, która blokowana jest po przeciwległej stronie biżuterii. Taki typ zapięcia sprawia, że nawet lekki kolczyk zyskuje większą stabilność.

Rodzaje zapięcia kolczyków: nausznice

Istnieją specyficzne typy kolczyków, które wymykają się klasycznym podziałom na typ zapięcia. To m.in. super modne nausznice. Biżuteria cechuje się bardzo określoną budową, która pozwala jej stabilnie trzymać się ucha, nawet bez zatyczki!

Nausznice

Biżuterię mocuje się za pomocą długiego sztyftu, który przekłada się przez dziurkę ucha. W następnym kroku element ozdobny na płatku ułożyć poziomo, a podłużny sztyft z tyłu lekko docisnąć. Pozostałe elementy są wyprofilowane tak, aby trzymać się we właściwym miejscu. Nausznice posiadające mocowanie lub element ozdobny na płatku ucha wymagają dziurki.

Materiał sponsorowany przez W.KRUK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić