Wybierz studia według trybu nauki
To, jak wyglądają studia, warunkuje wybrany przez nas tryb zajęć. W Polsce wybierać możemy spośród nastepujących rozwiązań:
- Studia stacjonarne, dawne studia dzienne, bezpłatne na uczelniach publicznych, gdyż finansowane całkowicie z budżetu państwa. Zazwyczaj ćwiczenia i wykłady są tak ułożone, że ciężko jest pracować pomiędzy zajęciami na uczelni. Wolne godziny (okienka) pozwalają żakom uczyć się w przerwach, jeść oraz przemieszczać po terenie kampusu albo dojeżdżać do innych lokalizacji uczelni w danym mieście.
- Studia niestacjonarne, dawne studia zaoczne, realizowane zawsze w trybie płatnym. Wyróżniamy tutaj zarówno zajęcia w trybie jedynie weekendowym, jak i wieczorowym (studia wieczorowe), kiedy to zajęcia odbywają się teoretycznie pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem, co dzień dopiero od późnego popołudnia, co umożliwia studentom bezproblemowe podjęcie dziennego lub weekendowego zatrudnienia. Najlepszych studentów nagradza się często propozycją przeniesienia się na studia stacjonarne.
Jak wyglądają studia online? Czym są studia podyplomowe?
Studia stacjonarne i studia niestacjonarne to nie wszystko, co obecnie oferują nam nastawione na coraz nowocześniejszych studentów rodzime uczelnie. Możemy dodatkowo skorzystać z takiego atrakcyjnego rozwiązania, jakie stanowią studia przez internet, czyli studia online.
E-learning jest szczególnie popularny wśród osób, które na co dzień pracują albo mieszkają poza miastem z siedzibą wybranej uczelni, często nawet w innym kraju. Studia przez internet nie oznaczają jednak, że w ogóle nie pokazujemy się na uniwersytecie.
Dostępne technologie edukacyjne umożliwiają za to swobodny dostęp do platform naukowych oraz wszystkich niezbędnych materiałów, a także stały i bezproblemowy kontakt z pomocną kadrą wykładowców.
Studia podyplomowe można z kolei rozpocząć, gdy ma się już zakończone studia I stopnia, czyli studia licencjackie (ich swoistym przeciwieństwem są natomiast studia II stopnia, czyli studia magisterskie). Ta forma kształcenia jest już na ogół lepiej dopasowana do specyfiki rynku pracy i bardziej odpowiada skonkretyzowanym już potrzebom studentów.
Często spotykamy również termin bezpłatne studia podyplomowe, czyli studia podyplomowe EFS – finansowane nawet w 100 proc. przez Europejski Fundusz Społeczny. Żak nie ponosi więc absolutnie żadnych kosztów za trwającą kilka semestrów edukację na uczelni wyższej.
Studia za granicą – czy warto?
Najpopularniejsze kierunki studiów można zgłębiać także za granicą. Studia takie to świetne rozwiązanie dla osób, które doskonale radzą sobie z co najmniej jednym z języków obcych.
Ogromną korzyścią z wyboru takiej opcji jest dobrze wyglądające CV, lepsza znajomość języka oraz specyficznego słownictwa technicznego w danej dziedzinie, możliwość szybszego znalezienia pracy oraz większy prestiż niż po po ukończeniu studiów w ojczyźnie. Można także nawiązać sporo przyszłościowych kontaktów i ciekawych znajomości na całym świecie.
Najpopularniejsze studia za granicą to:
- studia w Anglii,
- studia w USA,
- studia w Niemczech,
- studia w Danii,
- studia w Szkocji,
- studia w Norwegii.
Dodatkowo podczas nauki w innym kraju podejmiemy zatrudnienie na część etatu. Wyższa niż w Polsce płaca pozwoli na oszczędzanie pieniędzy bądź dorobienie do stypendium oraz kieszonkowego.
Jakie studia? Kierunki z przyszłością i zgodne z pasją
A jakie studia wybrać? Test zawodowy, których mnóstwo znajdziemy chociażby w internecie, pozwoli dopasować nasze zainteresowania i hobby oraz oczekiwania co do przyszłego zawodu do konkretnego kierunku studiów. Warto spróbować kilku z nich jeszcze zanim zacznie się rekrutacja na studia.
Podanie o przyjęcie na studia można wypełnić nawet w ostatniej chwili, najważniejsze, aby nie żałować swojego wyboru od razu na początku semestru, bo przeniesienie się już po rozpoczęciu nauki i zmianie decyzji może nie być takie łatwe. Jeśli jednak dosyć szybko okaże się, że nie dla nas wymarzona medycyna, studia warto zmienić jak najszybciej, bo nie są one łatwe.
Testy zawodowe pokazują, co jest dla nas najważniejsze w życiu, czym się interesujemy i czego oczekujemy po zawodzie, który próbujemy wybrać, ale warto dodatkowo dobrze posłuchać siebie, rodziny i znajomych. Wszak znają nas najlepiej i najdłużej.
Jakie studia wybrać?
Niesłabnącą popularnością cieszą się zarówno wszystkie studia humanistyczne, studia inżynierskie, studia ekonomiczne, jak i studia informatyczne. Najchętniej wybieramy:
- Studia medyczne.
- Studia psychologiczne.
- Studia prawnicze.
- Studia wojskowe.
- Studia policyjne.
- Studia weterynaryjne.
- Studia pedagogiczne.
- Studia fotograficzne.
- Studia farmaceutyczne.
- Studia dziennikarskie.
- Studia pielęgniarskie.
- Studia aktorskie.
- Studia gastronomiczne.
- Studia menedżerskie.
- Studia socjologiczne.
- Studia historyczne.
- Studia muzyczne.
Lubiane są także:
- Dietetyka studia.
- Kryminalistyka studia.
- Kryminologia studia.
- Logistyka studia.
- Fizjoterapia studia.
- Architektura wnętrz studia.
- Ratownictwo medyczne studia.
- Grafika komputerowa studia.
- Logopedia studia.
- Stomatologia studia.
- Resocjalizacja studia.
- Administracja studia.
- Studia kosmetologia.
- Bezpieczeństwo wewnętrzne studia.
- Budownictwo studia.
- Studia BHP.
- Bezpieczeństwo narodowe studia.
- Zarządzanie studia.
- Geodezja studia.
- Oligofrenopedagogika studia.
- Matematyka studia.
- Stosunki międzynarodowe studia.
- Biotechnologia studia.
- Coaching studia.
- Psychiatria studia.
- Architektura krajobrazu studia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.