Potwierdziły się obawy naukowców. Międzynarodowy zespół badaczy przeanalizował próbki kału ośmiu osób z Polski, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Włoch, Japonii, Holandii, Rosji i Austrii. We wszystkich znaleziono cząsteczki tworzyw sztucznych - informuje "The Guardian"
To pierwsze tego rodzaju badanie i potwierdza to, co od dawna podejrzewaliśmy - tworzywa sztuczne ostatecznie dotarły do ludzkiego jelita. Obawiamy się, jak to wpływa na nasze zdrowie, a zwłaszcza pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego - powiedział Philipp Schwabl z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu.
Znaleźli aż 9 odmian z 10 branych pod uwagę. To cząstki wielkości od 50 do 500 mikrometrów. Autorzy badania oszacowali, że "ponad 50 proc. światowej populacji może mieć mikroplastiki w układzie pokarmowym", choć podkreślili potrzebę przeprowadzenia badań na większą skalę, aby to potwierdzić.
Wciąż nie wiemy, jaki wpływ na organizm człowieka mają mikroplastiki. Prawdopodobnie mogą wywoływać reakcję alergiczną układu trawiennego i przenosić toksyczne chemikalia i patogeny, czyli czynniki chorobotwórcze.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.