Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Kiedy trzeba płacić za wizytę na SOR? Ministerstwo wyjaśnia

17

Czy pacjent znajdujący się w stanie zagrożenia życia może nie zostać przyjęty na SOR? Czy istnieją sytuacje, w których chory musi zapłacić za świadczenia otrzymane na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym? Sytuację stara się wyjaśnić Ministerstwo Zdrowia.

Kiedy trzeba płacić za wizytę na SOR? Ministerstwo wyjaśnia
Kiedy trzeba zapłacić za wizytę na SOR? Jest wyjaśnienie ministerstwa (Materiały WP, Adobe)

Starający się o pomoc medyczną na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) mogą przeżyć niemiłe zaskoczenie, gdy zostaną poproszeni o uiszczenie opłaty za wykonane usługi. W jakiej sytuacji placówka może nas poprosić o zwrot kosztów leczenia? Obowiązujące zasady postanowiło wyjaśnić Ministerstwo Zdrowia.

Kiedy trzeba zapłacić za wizytę na SOR? Jest wyjaśnienie ministerstwa

Jeśli chory znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu, SOR nie może odmówić pacjentowi udzielenia świadczenia zdrowotnego. Chory może liczyć na bezpłatną opiekę, o ile posiada prawo do opieki zdrowotnej zgodnie z ustawą o świadczeniach.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na interpelacją posłów Konfederacji wyjaśnił, że przepisy nie zezwalają na uregulowanie tej kwestii i wprowadzenie odpłatności za świadczenia udzielane na SOR-ach - informuje portal rynekzdrowia.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: “PiS to rak polskiej duszy”. Prof. Matczak o marszu 4 czerwca

O co chodzi? Zdaniem posłów Konfederacji, ustawa sugeruje bezpłatność świadczeń niezależnie od posiadania ubezpieczenia zdrowotnego przez pacjenta. Wiceminister Kraska w swojej odpowiedzi wyjaśnił jednak, że SOR to tylko część szpitala, która oferuje pomoc chorym znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia życia.

Bezpłatne świadczenia tylko dla ubezpieczonych?

Zgodnie z polskim prawem, na bezpłatną opiekę zdrowotną, finansowaną z budżetu państwa, mogą liczyć pacjenci z ubezpieczeniem zdrowotnym. W razie braku takiego ubezpieczenia, szpitale i poradnie są zobowiązane do żądania zwrotu kosztów, zgodnie z art. 50 ust. 11 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Przedstawiciele Konfederacji stoją na stanowisku, że w tej sytuacji kwestia odpłatności za świadczenia udzielane na SOR nie jest wystarczająco uregulowana w przepisach.

"Pomoc medyczna w szpitalnym oddziale ratunkowym musi być udzielona każdemu, niezależnie od posiadania przez niego statusu osoby ubezpieczonej" - napisali posłowie w swojej interpelacji, powołując się na art. 68 Konstytucji RP, który gwarantuje każdemu "prawo do ochrony zdrowia".

Konfederacja przytoczyła też art. 33 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Nakazuje on SOR-om udzielenie niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej pacjentowi urazowemu, pacjentowi urazowemu dziecięcemu lub osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego bez zbędnej zwłoki.

Posłowie powołali się też na art. 12 pkt 7 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, zgodnie z którym przepisy tej ustawy nie naruszają przepisów dotyczących świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych bezpłatnie, niezależnie od uprawnień wynikających z ubezpieczenia zdrowotnego, w tym na podstawie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Parlamentarzyści doszli zatem do wniosku, że "taka treść normy prawnej sugeruje bezpłatność tych świadczeń niezależnie od posiadania przez danego pacjenta ubezpieczenia". Co na to Ministerstwo Zdrowia?

Zgodnie z odpowiedzią Waldemara Kraski, jednostki Państwowego Ratownictwa Medycznego mają obowiązek udzielenia świadczenia każdej osobie w sytuacji zagrożenia życia, niezależnie od jej statusu prawnego, obywatelstwa lub prawa do świadczeń.

Wiceminister zdrowia wyjaśnił, że ustawodawca wprowadził ograniczenia w zakresie bezpłatnego dostępu pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej w ramach SOR. Mogą na nie liczyć tylko osoby posiadające prawo do świadczeń, czyli pacjenci ubezpieczeni.

"W związku z powyższym wskazać należy, iż świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym są udzielane bezpłatnie osobom posiadającym prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w rozumieniu ustawy o świadczeniach" - podsumował Kraska.

Autor: ŁKU
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić