Kierowca zawodowy – popularny zawód na rynku pracy
Praca kierowcy zawodowego polega głównie na bezpiecznym prowadzeniu pojazdów i przewożeniu określonych towarów lub pasażerów. Nie są to jednak jedyne obowiązki osoby zatrudnionej na tym stanowisku. Kierowca musi też odpowiednio planować trasę, aby dotrzeć do celu w wyznaczonym czasie. Oprócz tego przygotowuje pojazd do transportu, dba o jego konserwację i naprawia drobne usterki powstałe podczas jazdy. W wielu przypadkach jest on także odpowiedzialny za nadzorowanie procesów załadowywania, zabezpieczania i rozładowywania przewożonych towarów. W zależności od warunków umowy, do jego zadań może należeć również sam proces załadunku i rozładunku. W przypadku transportu międzynarodowego kierowca odpowiada za dodatkowe czynności, do których zaliczamy przede wszystkim załatwianie formalności celnych. Dokładny zakres obowiązków kierowcy zawsze powinien być określony w umowie podpisanej z pracodawcą.
Jakie pojazdy może prowadzić kierowca zawodowy?
Kierowcy zawodowi mogą prowadzić różne typy pojazdów. Wykorzystują oni w swojej pracy auta ciężarowe i autobusy, ale nie tylko. Praca kierowcy może obejmować również prowadzenie samochodów typu bus, w przypadku których najczęściej wymagane jest jedynie posiadanie prawa jazdy kategorii B.
Jak zostać kierowcą zawodowym?
Każda osoba, która chce zostać kierowcą zawodowym, musi zrealizować określone wymagania. Oczywiście konieczne jest posiadanie prawa jazdy konkretnej kategorii, ale to nie wszystko. Poniżej przedstawimy kilka niezbędnych warunków, które trzeba spełnić, aby móc pracować jako kierowca.
Prawo jazdy
Podstawą do rozpoczęcia kariery jako kierowca zawodowy jest posiadanie prawa jazdy kat. B, które umożliwia ubieganie się o uzyskanie uprawnień na inne kategorie (C, D, E). Do prowadzenia jakich pojazdów uprawniają nas poszczególne kategorie prawa jazdy? Oto kilka informacji na ten temat:
- Posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą kierować pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony (w tym również małymi busami i autami dostawczymi).
- Kategoria C uprawnia do prowadzenia samochodów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. W ramach tej kategorii można prowadzić również zestaw pojazdów składający się z pojazdu ciężarowego i przyczepy lekkiej (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg).
- Uzyskanie prawa jazdy kategorii C+E uprawnia kierowcę do prowadzenia pojazdów ciężarowych z naczepą lub przyczepą ciężką o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 750 kg.
- Kategoria D uprawnia przede wszystkim do prowadzenia autobusów oraz zespołów pojazdów składających się z autobusu i przyczepy lekkiej (o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kg). Co więcej, posiadacze kategorii D mogą kierować ciągnikami rolniczymi, pojazdami wolnobieżnymi, motorowerami i czterokołowcami lekkimi.
- Kategoria D+E daje nam uprawnienia do prowadzenia autobusów z przyczepą, pojazdami określonymi w kategorii B+E, ciągnikiem rolniczym z przyczepą oraz pojazdem wolnobieżnym z przyczepą.
Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej
Aby móc zostać kierowcą kategorii C, D lub E, konieczne jest uzyskanie Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej. Jest to dokument, który uprawnia do przewozu rzeczy lub osób. Można go uzyskać po zdaniu egzaminu państwowego poprzedzonego ukończeniem odpowiedniego szkolenia.
Szkolenia okresowe kierowców
Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej jest ważne przez 5 lat od jego wydania. Aby przedłużyć jego ważność, należy ukończyć szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych. Ponowne zdawanie egzaminu nie jest konieczne, ale trzeba wykonać badania lekarskie i psychologiczne. Kursy okresowe są organizowane przez ośrodki szkoleniowe wpisane w rejestr Urzędów Wojewódzkich.
Badania lekarskie i psychologiczne
W celu uzyskania uprawnień do pracy na stanowisku kierowcy zawodowego należy poddać się badaniom lekarskim i psychologicznym. Pierwsze badania wykonuje się przed wydaniem świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie kwalifikacji wstępnej, a każde kolejne – przed wydaniem świadectwa kwalifikacji potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego. Badania przeprowadzane są regularnie co 5 lat w przypadku osób, które nie ukończyły 60. roku życia. Starsi kierowcy muszą natomiast poddawać się takim badaniom co 30 miesięcy.
Karta kierowcy
Wyrobienie karty kierowcy jest konieczne w przypadku każdego kierowcy zawodowego, który prowadzi samochód wyposażony w tachograf cyfrowy. Mowa tutaj o pojazdach, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony w przypadku przewozu towarów oraz pojazdach służących do przewozu ludzi w liczbie powyżej 9 osób (razem z kierowcą). Wniosek o wydanie karty kierowcy należy złożyć w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Predyspozycje do zawodu kierowcy
Kierowca zawodowy, niezależnie od rodzaju prowadzonego pojazdu, powinien posiadać pewne predyspozycje i umiejętności, które pozwolą mu na bezpieczne wykonywanie swoich obowiązków. Długie godziny za kierownicą wymagają dobrej kondycji - zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Bez wątpienia przydadzą się także: znakomita znajomość przepisów ruchu drogowego, umiejętność reagowania na nagłe sytuacje na drodze oraz zdolność do doskonałej koncentracji.
W jakim wieku można zostać kierowcą zawodowym?
Aby móc zostać kierowcą zawodowym, trzeba spełnić pewne wymagania wiekowe. Minimalny wiek, od którego można starać się o uzyskanie prawa jazdy kategorii C oraz C+E to 21 lat. Z kolei prawo jazdy kategorii D i D+E można uzyskać po ukończeniu 24. roku życia.
Kierowca – limity godzinowe na stanowisku pracy
Zgodnie z polskimi przepisami kierowca zawodowy może poświęcić na prowadzenie pojazdu maksymalnie 9 godzin w ciągu dnia (czyli między dwoma kolejnymi odpoczynkami). Dwa razy w tygodniu możliwe jest wydłużenie tego czasu do 10 godzin. Z kolei maksymalny tygodniowy czas jazdy kierowcy nie może wynosić więcej niż 56 godzin.
Ile zarabia kierowca zawodowy?
Osoby, które rozważają podjęcie pracy w zawodzie kierowcy zawodowego, często zastanawiają się, ile można zarobić na takim stanowisku. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wynagrodzenie kierowcy może różnić się między innymi w zależności od:
- Rodzaju pojazdu - osoby prowadzące różne pojazdy mogą zarabiać różne kwoty. Przykładowo, kierowca długodystansowej ciężarówki może otrzymać inne wynagrodzenie niż kierowca samochodu dostawczego.
- Rodzaju przewożonego towaru – osoby przewożące ładunki niebezpieczne lub nienormatywne mogą liczyć na wyższe zarobki.
- Liczby przepracowanych godzin – wynagrodzenie kierowcy może być różne w zależności od czasu pracy i ilości godzin nadliczbowych.
- Doświadczenia – doświadczeni pracownicy mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie niż początkujący kierowcy.
- Formy zatrudnienia – rodzaj umowy może mieć znaczący wpływ na wysokość zarobków. Kierowcy mogą być zatrudniani na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej lub samozatrudnienia.
- Lokalizacji – zarobki kierowców mogą się różnić w zależności od regionu czy kraju, w którym pracują.
Znajdź prace – najlepszy serwis z ofertami pracy
Marzysz o pracy kierowcy zawodowego i liczy się dla Ciebie stabilność zatrudnienia? Szukasz nowej pracy jako pracownik fizyczny lub umysłowy? Chcesz pracować na cały etat lub część etatu? A może Twoim marzeniem jest praca zdalna lub praca hybrydowa? Jeśli szukasz pracy, która spełni Twoje oczekiwania, odwiedź portal znajdź pracę! W bazie tej nowoczesnej platformy znajdziesz ponad 20 000 ofert pracy. Jeśli natomiast jesteś pracodawcą i szukasz pracowników do swojej firmy, możesz wystawić własne ogłoszenie i znaleźć idealnych kandydatów na dane stanowisko. Innowacyjne narzędzia umożliwią Ci precyzyjne zdefiniowanie wymagań stanowiska i idealne dopasowanie profilu kandydata do Twoich oczekiwań.